• 2009-05-11

Michael Haneke na TOFIFEST

Retrospektywa filmów Michaela Haneke będzie jedną z atrakcji 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego TOFIFEST, odbywającego się od 26 czerwca do 3 lipca 2009 roku w Toruniu. Organizatorzy TOFIFEST postanowili w ten sposób uczcić 20-lecie kinowego debiutu Michaela Haneke, jednego z najbardziej niepokornych twórców filmowych naszych czasów.

tofifest-logo-2009-torun-biale

W ramach przeglądu twórczości Michaela Haneke zaprezentowane zostaną jego najważniejsze filmy. Widzowie będą mogli zobaczyć stojącą u podwalin stylu Hanekego tzw. Trylogię potworności, zwaną też Trylogią alienacji i zlodowacenia, czyli filmy Siódmy kontynent, 71 fragmentów oraz Benny’s video. Będzie też film przełomowy dla kariery reżysera – okrutne Funny games w wersji oryginalnej z 1997 roku. Pokazane zostaną również Czas wilków, Ukryte oraz Pianistka. Reżyser nigdy nie zostawia widza obojętnym, pokazując aż nazbyt dobitnie, że świat wcale nie jest tak piękny, jak malują go media.

Michael Haneke urodził się w 1942 roku w Monachium. Jest synem aktorki Beatrix von Degenschild oraz reżysera i aktora Fritza Haneke. Studiował psychologię, filozofię i teatrologię na Uniwersytecie Wiedeńskim. Przed debiutem kinowym przez ponad 20 lat współpracował z wieloma stacjami telewizyjnymi Niemiec. Wyreżyserował też wiele przedstawień teatralnych. Odrzucenie w 1989 roku przez telewizję scenariusza filmu Siódmy kontynent zmusiło go do zrealizowania tego projektu w formie kinowej. Film od razu stał się dziełem głośnym, wywołującym skrajnie różne reakcje. W 1997 roku Haneke nakręcił film, który uczynił go sławnym – szokujący Funny games przedstawiał okrutny, sadystyczny mord dokonany bez powodu na członkach pewnej rodziny.

Literatura i film pokazują przemoc w wersji złagodzonej i ucywilizowanej, w wersji, z którą łatwo się identyfikować. Ja, Michael Haneke, twierdzę, że przemoc złagodzona i ucywilizowana nie istnieje. (…) Prawdziwa przemoc jest zawsze brutalna i straszna, zawsze niesie cierpienie i poniżenie. Ja, Haneke, pokazałem to w moim filmie, by widz kinowy wyzbył się złudzeń. Michael Haneke

Największe sukcesy przyszły wraz z przenosinami w 2000 roku do Francji, gdzie zrealizował swoje najgłośniejsze filmy – Pianistkę z Isabelle Huppert i Ukryte z Danielem Auteil’em. Haneke jest autorem scenariuszy do wszystkich swoich filmów. Rzadko opiera się na pomysłach innych artystów, ekranizacja książki Elfriede Jelinek Pianistka stanowi wyjątek. W 2007 roku Haneke nakręcił amerykański remake Funny Games, w którym zagrali Naomi Watts, Tim Roth, Brady Corbet i Michael Pitt. Obecnie Michael Haneke prowadzi zajęcia z reżyserii w wiedeńskiej Akademii Filmowej. Jest wielkim miłośnikiem muzyki klasycznej.

Dodaj komentarz