• 2009-05-11

Leon Tarasewicz tworzy olbrzymi mural w Bielsku-Białej

11 maja 2009 roku Leon Tarasewicz rozpocznie prace nad muralem  Bielsku-Białej. Artysta wykona monumentalny mural na zewnętrznej ścianie nowo powstałego centrum handlowo-rozrywkowego Gemini Park w Bielsku-Białej. To ważne wydarzenie w najnowszej historii miasta, nawiązujące do dzieła nieżyjącego już bielskiego artysty Ignacego Bieńka i dramatycznej historii mozaiki na ścianie fabryki Welux.

Ignacy Bieniek, mozaika na murze Weluxu, fragment

Ignacy Bieniek, mozaika na murze Weluxu, fragment

Leon Tarasewicz przyjmując zaproszenie, zaprojektował mural, który wpisuje się w wyznaczone miejsce, a ponadto nawiązuje do tradycji miasta związanego z przemysłem włókienniczym. Idący chodnikiem widz lub jadący rowerzysta obserwował będzie zmieniające się kolory malowane długimi, przenikającymi się pasmami. Kolory rozpoczynają się od czystych błękitów, przez brązy i czernie, różne odcienie zieleni i żółcieni, a kończą się ciepłymi oranżami z akcentem pomarańczowych brązów. Przywołują cztery pory roku i wprowadzają świeży powiew natury w industrialną przestrzeń nowoczesnej architektury – opisuje przesłanie projektu Agata Smalcerz.

Artysta będzie pracował podobnie jak Ignacy Bieniek: malowidło wykona osobiście, korzystając jedynie z pomocy dwóch uczniów Liceum Plastycznego. Rozpoczęcie pracy zaplanowane jest na poniedziałek, 11 maja, zakończenie – we wrześniu 2009 roku. Artysta pracował będzie bowiem z przerwami, korzystając z wolnych dni, którymi dysponuje w swoim bardzo napiętym terminarzu. Podczas otwarcia Gemini Park, 20 maja, na ścianie będą widniały już pierwsze metry malowanej instalacji.

Leon  Tarasewicz w trakcie realizacji w Galerii Bielskiej BWA, 1999

Leon Tarasewicz w trakcie realizacji w Galerii Bielskiej BWA, 1999

Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA, mówi:
Realizacja (…) powstaje jako upamiętnienie nieistniejącej już mozaiki Ignacego Bieńka. Ten znany bielski artysta, żyjący w latach 1925-1993, członek słynnej Grupy Beskid, znany był nie tyle z promowania beskidzkiego pejzażu i miejscowych tradycji ludowych, co stawiali sobie za cel malarze z Grupy Beskid, ile z wprowadzania do podbeskidzkiej kultury awangardowych trendów i nowoczesnych rozwiązań formalnych. Dokładnie takie założenia miała mozaika, wykonana w latach 1966-1969 na ślepej ścianie hali maszyn tkalni Welux przy ulicy Leszczyńskiej.

Ignacy Jan Bieniek urodził się 14 maja 1925 roku w Bystrej Krakowskiej. Studiował na Wydziale Malarstwa w krakowskiej ASP pod kierunkiem między innymi: Zbigniewa Pronaszki, Henryka Gotliba, Jerzego Fedkowicza, Zygmunta Radnickiego. Mistrz malarstwa sztalugowego, grafik, rysownik, twórca i wykonawca projektów medali, mozaik i innych dzieł z zakresu sztuki użytkowej, m.in. mozaiki na ścianie tkalni „Weluxu” w Bielsku-Białej.

Ignacy Bieniek w pracowni Weluxu, fot. Michał Kliś

Ignacy Bieniek w pracowni Weluxu, fot. Michał Kliś

Leon Tarasewicz urodził się w 1957 roku w Stacji Waliły na Białostocczyźnie. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom z malarstwa w Pracowni prof. Tadeusza Dominika uzyskał w 1984 roku). Mieszka w rodzinnej wsi Stacja Waliły. Jest profesorem na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni. W Polsce Leon Tarasewicz stale współpracuje z warszawską Galerią Foksal, gdzie zadebiutował w roku 1984, a także z lubelską Galerią Białą. Wielokrotnie pokazywał prace w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (kilka znajduje się w kolekcji). Brał udział w licznych zbiorowych prezentacjach sztuki polskiej za granicą; indywidualnie wystawiał m.in. kilkakrotnie w Springer & Winckler Galerie w Berlinie i we Frankfurcie nad Menem, w Gallerie Nordenhake w Malmö i Sztokholmie, w Galleria del Cavallino w Wenecji. Prezentował Polskę na 49. Biennale Sztuki w Wenecji w 2001 roku (odtworzony fragment tamtej instalacji malarskiej można oglądać obecnie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu). Jest laureatem prestiżowych nagród, takich jak: Paszport Polityki, Nagroda im J. Cybisa, Nagroda Fundacji Nowosielskich.

Oprócz obrazów na płótnie artysta stworzył ponad 30 realizacji malarskich: bezpośrednio na ścianach, sztucznych przegrodach, sufitach, kolumnach i innych elementach architektonicznych (np. w Galerii Białej w Lublinie; w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej; w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie), a także w przestrzeni miejskiej (m.in. na Plaza Real w Barcelonie w 2002 roku oraz w Poznaniu w 2003 roku). Kulminacją stała się jednak realizacja z 2003 roku w CSW Zamku Ujazdowskim, kiedy malarz wybudował skomplikowaną konstrukcję, którą wraz z podłogą pokrył masą z intensywnie zabarwionego cementu, nadając pojęciu obraz nowy sens.

Galeria Bielska BWA, 43-300 Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11

Dodaj komentarz