• 2009-05-11

Kai Jerzego Goliszewskiego

15 maja 2009 roku o godzinie 19.00 w Pracowni Miejsce w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy prac Jerzego Goliszewskiego, Kai. Praca prezentowana na wystawie w Pracowni Miejsce to instalacja będąca interpretacją baśni Andersena Królowa Śniegu. Artysta czerpie inspiracje z otaczającego go świata. Obserwując naturę, stara się w jak najpełniejszy sposób odwzorować jej złożoność.

jerzy-goliszewski-wystawa
W swoich pracach Goliszewski wykorzystuje najczęściej proste materiały takie jak drewno czy papier, jednak zdarza mu się eksperymentować z innymi tworzywami. Historia Kaia jest dla artysty pretekstem do opowiedzenia o własnych emocjach. Człowiek buduje mur, fasadę, za którą ukrywa samego siebie. Praca nawiązuje do dystansu, który tworzymy w relacjach z innymi. Pęknięcia, załamania, cięcia i rany pozwalają nam dostrzec jedynie fragmenty tego, co ukryte. Nie chcemy lub nie możemy całkowicie odsłonić się przed drugim człowiekiem. Nie jesteśmy w stanie poznać prawdziwej natury rzeczy Ten nieustanny proces poznawczy to kolejne interpretacje, które powstają na skutej odpadania kolejnych kawałków skorupy, fasady. Wciąż jednak fascynuje nas i ciekawi właśnie to, czego nie możemy zgłębić całkowicie, to co niedostępne, ukryte.

Forma pracy inspirowana jest strukturami kształtowanymi przez destrukcyjne działanie natury, takimi jak kruszejąca tafla lodu, spękana ziemia czy zastygła lawa. Nawet patrząc na spękany tynk, odpadającą farbę, widzimy upływ czasu, który przetwarza pierwotne kształty nadając im zupełnie nowy wymiar. Instalacja nawiązuje do baśniowego lustra, które rozpadło się na kawałki czyniąc świat szkaradnym, śmiesznym i wykrzywionym. Praca zachowuje przy tym estetyczną funkcję sztuki. Artyście zależało, aby elementy tworzące instalację były jednocześnie autonomicznymi obrazami. Sprzedaż poszczególnych części pracy będzie stopniowo dekonstruowała instalacje.

Jerzy Goliszewski jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się instalacją, malarstwem i grafiką warsztatową. Mieszka i tworzy w Warszawie. Jest laureatem tegorocznej nagrody imienia Józefa Szajny.

Wystawa czynna od 16 maja do 21 czerwca 2009 roku
Wernisaż: 15 maja 2009 roku o godzinie 19.00
Pracownia Miejsce
ul. Poznańska 38/41, Warszawa

Dodaj komentarz