• 2009-05-11

Graffiti przeciw śmieciom

11 maja 2009 roku w okolicy Dworca PKP w Bielsku-Białej odbędzie się akcja malarska Nie śmieć w lesie i w ogóle. Uczestniczyć w niej będą Egon Fietke, alias Andrzej Miastkowski, z łódzkiej grupy artystycznej Wspólnota Leeeżeć oraz Dariusz Paczkowski z ruchu 3fala.art.pl.

Egon Fietke, Nie śmieć w lesie i w ogóle, graffiti

Egon Fietke, Nie śmieć w lesie i w ogóle, graffiti

Stworzenie graffiti w Bielsku-Białej przez Egona Fietke będzie zarazem mocnym akcentem na zakończenie wystawy w Galerii Bielskiej BWA pt. Zwiadowca, projekt Poza Postmodernizm, na której Wspólnota Leeeżeć prezentowała  instalację pt. Sala spotkań międzyplanetarnych.

Egon Fietke namaluje graffiti w swoim cyklu pt. Roboty towarzyszące w podróży, domu i zagrodzie, który rozwija od 2001 roku, przedstawiając w kolejnych odsłonach wyrafinowaną technologię przyszłości z zoomorficznymi istotami, których zadaniem jest zbieranie śmieci i przetwarzanie ich w surowce wtórne.

Dariusz Paczkowski zawrze w graffiti swój apel: Trzeba odczarować te miejsca, w których są dzikie wysypiska, by już więcej nie pojawiły się w nich śmieci. Uczmy tych, którzy zaśmiecają otoczenie. Niech w ich głowach również zakwitną kwiaty. Warto budować świat, w którym będą kwiaty zamiast śmieci. Tytuł działania zainspirowany został widokami śmieci na podmiejskich terenach zielonych. Oba malowidła niosą jasny, edukacyjny przekaz: dbajmy o środowisko i Matkę Naturę.

Graffiti powstawać będzie od godz. 9.00 w okolicy Dworca PKP Bielsko-Biała Główna – od strony torów, na ściankach garaży, gdzie już istnieje galeria prac o paleniu śmieci. O godz. 12.00 będzie można obejrzeć prace i porozmawiać z ich twórcami.

Egon Fietke i Dariusz Paczkowski są znanymi postaciami w polskiej sztuce szablonowej. Odbitki ich szablonów spotykały się już w latach 80. w trzecioobiegowych pisemkach, na drukach Ruchu Wolność i Pokój, w łódzkiej Galerii Działań Maniakalnych czy Brulionie. Po 20 latach staną wspólnie przy ścianie bielskiego dworca.

Galeria Bielska BWA, 43-300 Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11

1 komentarz do artykułu “Graffiti przeciw śmieciom”

  1. ja

    super uwielbiam prace Egona Fietke

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR