• 2009-05-11

Graffiti przeciw śmieciom

11 maja 2009 roku w okolicy Dworca PKP w Bielsku-Białej odbędzie się akcja malarska Nie śmieć w lesie i w ogóle. Uczestniczyć w niej będą Egon Fietke, alias Andrzej Miastkowski, z łódzkiej grupy artystycznej Wspólnota Leeeżeć oraz Dariusz Paczkowski z ruchu 3fala.art.pl.

Egon Fietke, Nie śmieć w lesie i w ogóle, graffiti

Egon Fietke, Nie śmieć w lesie i w ogóle, graffiti

Stworzenie graffiti w Bielsku-Białej przez Egona Fietke będzie zarazem mocnym akcentem na zakończenie wystawy w Galerii Bielskiej BWA pt. Zwiadowca, projekt Poza Postmodernizm, na której Wspólnota Leeeżeć prezentowała  instalację pt. Sala spotkań międzyplanetarnych.

Egon Fietke namaluje graffiti w swoim cyklu pt. Roboty towarzyszące w podróży, domu i zagrodzie, który rozwija od 2001 roku, przedstawiając w kolejnych odsłonach wyrafinowaną technologię przyszłości z zoomorficznymi istotami, których zadaniem jest zbieranie śmieci i przetwarzanie ich w surowce wtórne.

Dariusz Paczkowski zawrze w graffiti swój apel: Trzeba odczarować te miejsca, w których są dzikie wysypiska, by już więcej nie pojawiły się w nich śmieci. Uczmy tych, którzy zaśmiecają otoczenie. Niech w ich głowach również zakwitną kwiaty. Warto budować świat, w którym będą kwiaty zamiast śmieci. Tytuł działania zainspirowany został widokami śmieci na podmiejskich terenach zielonych. Oba malowidła niosą jasny, edukacyjny przekaz: dbajmy o środowisko i Matkę Naturę.

Graffiti powstawać będzie od godz. 9.00 w okolicy Dworca PKP Bielsko-Biała Główna – od strony torów, na ściankach garaży, gdzie już istnieje galeria prac o paleniu śmieci. O godz. 12.00 będzie można obejrzeć prace i porozmawiać z ich twórcami.

Egon Fietke i Dariusz Paczkowski są znanymi postaciami w polskiej sztuce szablonowej. Odbitki ich szablonów spotykały się już w latach 80. w trzecioobiegowych pisemkach, na drukach Ruchu Wolność i Pokój, w łódzkiej Galerii Działań Maniakalnych czy Brulionie. Po 20 latach staną wspólnie przy ścianie bielskiego dworca.

Galeria Bielska BWA, 43-300 Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11

1 komentarz do artykułu “Graffiti przeciw śmieciom”

  1. ja

    super uwielbiam prace Egona Fietke

Dodaj komentarz