• 2009-05-09

Plebiscyt na Książkę Audio Roku 2008

11 maja 2009 roku w Pałacu Prymasowskim w Warszawie nastąpi uroczyste ogłoszenie wyników konkursu Książka Audio 2008.  W wyniku dużego zainteresowania pierwszą edycją wydarzenia, do nominacji zostało zgłoszonych aż 116 tytułów, które wydane były przed 2009 rokiem. W tym roku w konkursie wzięło udział aż 23 wydawców, a więc znaczna część podmiotów, których głównym obszarem działalności jest oferowanie audiobooków.

Wśród produkcji biorących udział w konkursie znalazły się między innymi tytuły wydawnictw takich jak: Agora S.A., MUZA S.A., Znak, Bellona S.A., Harbor Point Sp. z o.o. (Media Rodzina), Audioclub.pl Sp. z o.o., Biblioteka Akustyczna, Promatek czy Złote Myśli Sp. z o.o. Spośród wszystkich zgłoszeń nominowanych jest po 8 tytułów w ramach każdej z sześciu kategorii wyróżnienia Książka Audio 2008.

Wiele spośród nominowanych nagrań to znane i bestsellerowe produkcje ostatnich lat, które są często adaptacjami polskiej jak i światowej literatury książkowej. Imponujące jest również grono lektorów, którzy brali udział w realizacji poszczególnych książek do słuchania. Wśród czytających nominowane audiobooki można znaleźć między innymi takie sławy jak: Jerzy Stuhr, Jan Englert, Marek Kondrat, Jerzy Trela, Piotr Fronczewski, Zbigniew Zapasiewicz czy Krystyna Czubówna. Z drugiej strony, oprócz wspomnianych pozycji bestsellerowych na liście nominacji znalazły się również tytuły nieco mniej popularne, wydane przez mniejszych wydawców. Te również wyróżniają się jakością produkcji, prezentują ciekawą literaturę i w konsekwencji zasługują na uwagę jury.

Obecnie na stronie www.ksiazkaaudioroku.pl przez cały czas trwania konkursu można zapoznać się z pełnymi prezentacjami wszystkich nominowanych tytułów. Zarówno sympatycy książek audio jak i osoby, dla których ten format jest jeszcze zupełną nowością, mogą posłuchać fragmentów nagrań oraz przeczytać opisy publikacji.

Tytuły zostaną poddane głosowaniu jurorów, którzy do 20 kwietnia 2009 r. będą oceniać nominowane nagrania. Grono jury tworzą uznani eksperci, którzy od lat prywatnie lub zawodowo związani są z książkami audio. To jednocześnie nazwiska reprezentujące różne obszary twórczości, co dla wydawców i sympatyków książek audio jest gwarancją rozmaitego spojrzenia na tytuły poddawane ocenie. Są to między innymi: Jolanta Fajkowska – znana dziennikarka i publicystka telewizyjna i radiowa, wieloletni lektorzy Polskiego Radia – Andrzej Krusiewicz i Agnieszka Rogińska, licznie nagradzany reżyser Teatru Polskiego Radia – Janusz Kukuła oraz znany artysta, plastyk i grafik – Andrzej Pągowski. Z pełnymi profilami jurorów można zapoznać się na oficjalnej stronie konkursu.

Nagrodzone w poszczególnych kategoriach tytuły poznamy na uroczystości wręczenia nagród Książka Audio Roku, która odbędzie się 11. maja 2009 r. w Warszawie.

Poniżej do ściągnięcia fragmenty Książek Audio:

„Szachinszach”, Autor: Ryszard Kapuściński, Lektor: Jerzy Radziwiłowicz, fragment 12 minut

„Folwark zwierzęcy”, Autor: George Orwell, Lektor: Tadeusz Sznuk, fragment 12 minut

„Duma i uprzedzenie”, Autor: Jane Austin, Lektor: Joanna Szczepkowska, fragment 12 minut

„Aleja Samobójców”, Autor i Lektor: Marek Krajewski i Mariusz Czubaj, fragment 10 min

Dodaj komentarz