• 2009-05-08

Niedzielne Śniadanie w Muzeum dla dzieci

10 maja 2009 roku o godzinie 10.30 w klubo-księgarni Bílý Koníček Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie odbędzie się kolejne spotkanie dla dzieci z cyklu Niedzielne Śniadania w Muzeum. Najmłodsi będą mogli poznać opowieści z różnych zakątków świata, nauczyć się wykonywania tradycyjnych i edukacyjnych zabawek, a także zwiedzić wraz z rodzicami wystawy muzealne.

O godzinie 10.30 w ramach cyklu Beata co bajki wyplata dzieci będą mogły podążyć Śladami wielkiego podróżnika Koziołka Matołka do Afryki. Dowiedzą się dlaczego kozy mają brody, w jaki sposób hipopotam znalazł swoje oko i co powie napotkana zebra. Spróbują również zrozumieć, co tak naprawdę oznacza Tambola malembe okokoma, czyli afrykańskie przysłowie, mówiące o tym, że gdy będzie się szło powoli, na pewno dojdzie się do celu.

O godzinie 13.00 odbędą się warsztaty robienia stempli – Symbole adinkra z Ghany. Uczestnicy warsztatów poznają znaczenie niektórych symboli adinkra i wykonają z gąbki stemple, które wykorzystają następnie do zdobienia tkanin. Tkaniny bądź stroje ozdabiane w geometryczne wzory adinkra noszono podczas ważnych uroczystości i świąt, ceremonii inicjacyjnych, ślubów czy pogrzebów. Każdy symbol odnosi się do konkretnego przysłowia, mądrości życiowej czy wierzenia – zbiór wzorów stanowi swoisty język, kod powszechnie znany wśród ludów Akan pochodzących z Ghany i z Wybrzeża Kości Słoniowej.

Państwowe Muzeum Etnograficzne – klubo-księgarnia Bílý Koníček
Warszawa, ul. Kredytowa 1

Dodaj komentarz