Grzegorz Drozd w Galerii Kordegarda

8 maja 2009 roku o godzinie 19.00 w Galerii Kordegarda w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Grzegorza Drozda. Podczas otwarcia odbędzie się koncert zespołu The Strażmiejska z Wrocławia. Grzegorza Drozda interesuje tematyka miejska. Artysta często w swoich pracach śledzi mechanizmy organizacji i kontroli miejskich systemów życia.

straz-miejska-drozd

"Straż miejska", autor: Grzegorz Drozd

W prowadzonym przez kilka lat, wspólnie z Alicją Łukasiak, kuratorsko-artystycznym projekcie Zmiana Organizacji Ruchu inicjował akcje miejskie, w których wraz z grupą młodych artystów odnosił się do różnych aspektów życia we współczesnej Warszawie. Kolejnym wątkiem twórczości Drozda jest dialog z pracami innych artystów – tych z poprzednich generacji, jak i z klasycznymi dziełami sztuki. Przygotowując projekt do Kordegardy w ramach cyklu wystaw Pokój z widokiem, Grzegorz Drozd połączył te dwa ulubione wątki. Jego Straż miejska przywołująca sławne dzieło Rembrandta z 1642 roku Kompania strzelców Fransa Banninga Cocqa i Willema van Ruytenburcha, od początku XIX wieku potocznie nazywane Strażą nocną, powstała z udziałem grupy warszawskich strażników miejskich – współczesnych organizatorów ruchu i stróżów porządku w mieście. Drozd postanowił odtworzyć to dzieło, używając jednej z ulubionych technik dzisiejszych artystów – fotografii.

Na wystawie można zobaczyć wielkoformatowy lightbox odtwarzający w luźny sposób obraz Rembrandta w nowych warunkach. Za scenografię pracy posłużył zdobiony hol główny i klatka schodowa Zachęty, strażnicy ubrani są w codzienne/odświętne/współczesne stroje. Zobaczyć też można dokumentację zarejestrowaną podczas sesji ze strażnikami. Filmy i nagrania, z którymi widzowie mogą się zapoznać, dają publiczności rzadką możliwość wczucia się w atmosferę procesu twórczego, a jednocześnie wskazują, że dla autora wystawy równie ważny jest efekt finalny, jak i proces dochodzenia do niego. Grzegorz Drozd starał się ukazać na wystawie także proces formowania grupy. Zostawił uczestnikom akcji dużą swobodę w wyborze ustawienia i ekspresji twarzy. Straż miejska Grzegorza Drozda – to portret zbiorowy grupy zawodowej stanowiącej istotny element pejzażu współczesnego miasta, a także osób o różnych osobowościach, które zechciały wziąć udział w dialogu współczesnego artysty z arcydziełem światowego malarstwa.

Grzegorz Drozd urodził się w 1970 roku w Lublinie. W latach 1992-1995 studiował na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie; ukończył Wydział Malarstwa i Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2007. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Wernisaż: 8 maja 2009 roku o godzinie 19.00
Wystawa czynna w dniach 9.05 – 21.06.2009
Galeria Kordegarda
Krakowskie Przedmieście 15/17, 00-071 Warszawa

Dodaj komentarz