• 2009-05-08

Sam Wagstaff i Robert Mapplethorpe – projekcja filmu i wprowadzenie

13 maja 2009 roku o godzinie 18.00 w sali Kinowej Audytorium w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się projekcja filmu Black White + Gray, w reżyserii James’a Crump’a. W tematykę projekcji wprowadzi widzów Agata Pyzik. Tematem odczytu będzie Sam Wagstaff i Robert Mapplethorpe: przypadek mitografii artystycznej.

black-white-gray

Sam Wagstaff i Robert Mapplethorpe

Robert Mapplethorpe znany jest jako autor homoerotycznych i utrzymanych w stylistyce SM fotografii, które wywołały skandal w politycznym establishmencie Ameryki lat 80. Kwestią refleksyjną jest, czy fotografie te powstałyby bez wsparcia i zachęty ze strony Sama Wagstaffa, kolekcjonera i kuratora, który był kochankiem Mapplethorpe’a i mentorem przez prawie całe jego dorosłe życie.

Film Black White + Gray Jamesa Crumpa powstał z poczucia dyskomfortu związanego z tym, że podczas gdy Mapplethorpe cieszy się sławą jednego z najważniejszych artystów gejowskich, który zrewolucjonizował fotografię, rola Sama Wagstaffa, kolekcjonera fotografii, którego działalność przemieniła status samego medium, pozostaje kompletnie nieznana poza garstką osób, które się z nim zetknęły. Film stara się wypełnić ów brak równowagi, pozostając zarazem fascynującym ćwiczeniem w konstruowaniu mitografii artystycznej. Wprowadzenie będzie więc dotyczyło nie tylko samego Wagstaffa, ale też mechanizmów budowania artystycznej biografii, oraz kwestii, które najbardziej nurtowały samego Wagstaffa: kolekcji jako nieustannego poszukiwania i w końcu autoportretu samego kolekcjonera.

13 maja 2009 roku o godzinie 18.00
Sala Kino / Audytorium
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Warszawa

Dodaj komentarz