• 2009-05-06

Ukryte piękno meblościanki, domowych pleśni i niedzielnych spotkań

8 maja 2009 roku o godzinie 19:00 w Galerii Miejskiej BWA w Tarnowie odbędzie się wernisaż wystawy Małgorzaty Markiewicz Ukryte piękno meblościanki, domowych pleśni i niedzielnych spotkań. Pomysł na wystawę wziął się z obserwacji twórczości Małgorzaty Markiewicz, w której podwójna rola mieszkania, zarówno jako miejsca, jak i samej czynności mieszkania, jest częstym punktem wyjścia jej artystycznych działań.

Małgorzata Markiewicz

Małgorzata Markiewicz

Uwikłanie w system planu miejskiego, w którym dominuje kwadrat, począwszy od małego kwadratu mieszkania, bloku, dzielnicy, i wynikające z tego obserwacje, a nierzadko frustracje, doprowadziły do powstania bardzo interesującej sztuki przesiąkniętej codziennością. Na wystawie pojawią się przedmioty codziennego użytku poddane artystycznym działaniom przez artystkę-kobietę. Wystawa wskazuje na mieszkanie, jako miejsce, w którym rodzi się sztuka. Często biorąc swój początek w maleńkich ingerencjach przy okazji krzątaniny, wykonywania rutynowych czynności, czasem z nudy, chęci odreagowania.

Małgorzata Markiewicz tworzy obiekty, fotografie, akcje i wideo. Jest jedną z najważniejszych artystek krakowskich debiutujących po roku 2000. Studiowała w pracowni Działań Medialnych prof. Antoniego Porczaka na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1999-2004). Inspiruje się codziennością. Lajmotywem jej prac są ubrania i tkaniny. Odnosi się do motywu kwadratu, kraty – kątów prostych przypominających strukturę miasta, mieszkania w bloku, podkreślając wymóg dopasowania się do nieorganicznych kształtów. Wypełnienia szczeliny tym, co miękkie, ciepłe, ale również kruche i nietrwałe  – uczuciami, emocjami, byciem.

Galeria Miejska BWA w Tarnowie
Pasaż Tertila, Rynek 4

Dodaj komentarz