• 2009-05-04

Piękno nagości w Muzeum Narodowym w Gdańsku

15 maja 2009 roku o godzinie 15.00 w Oddziale Zielona Brama Muzeum Narodowego w Gdańsku odbędzie się wernisaż wystawy Piękno nagości. Akt w sztuce polskiej. Wystawa prezentuje dzieła polskich malarzy od końca XIX wieku, czyli od czasu kiedy w sztuce polskiej pojawił się akt samodzielny, będący przedstawieniem nagiej postaci ludzkiej opartym na studium pozującego modelu.

"Nad jeziorem"

Ludomir Sleńdziński, "Nad jeziorem", 1934 r., własność prywatna

Autorzy prac pokazywanych na wystawie należą do klasyki polskiego malarstwa. Są to m. in.: Leon Wyczółkowski, Alfons Karpiński, Władysław Podkowiński, Józef Pankiewicz, Vlastimil Hofman, Franciszek Żmurko, Ludomir Sleńdziński, Zbigniew Pronaszko, Leon Chwistek, Wojciech Weiss, Tymon Niesiołowski, Jerzy Nowosielski, Kazimierz Mikulski. Niektórzy z nich malowali wielokrotnie postać nagiej kobiety w różnych ujęciach, za pomocą różnorodnej formy i środków wyrazu, więc i na wystawie zaprezentowani zostali kilkoma pracami.

Gdańska wystawa jest kolejną wersją projektu Małgorzaty Laurentowicz-Granas z Muzeum Historii Miasta Łodzi. Jak napisała pomysłodawczyni, uzasadniając temat wystawy:

W dzisiejszym odhumanizowanym świecie pełnym brutalności i przemocy, może warto przywołać postać kobiety zmysłowej, tajemniczej, zmieniającej się w zależności od mody – jako antidotum na współczesny wizerunek istoty wykreowanej przez reklamę czy kolorowe czasopisma, kobiety bez osobowości i charakteru, zawsze młodej. Może warto obcować z dziełami sztuki, które mają swoją urodę i wdzięk; urodę definiowaną (wg F. Baldinucciego) jako piękno pociągające, budzące pragnienie by je oglądać i wdzięk (wg C.P. Richeleta) jako piękno dające przyjemność. Małgorzata Laurentowicz-Granas

Wystawę będzie można oglądać do 16 sierpnia 2009 roku.

Oddział Zielona Brama – Muzeum Narodowe w Gdańsku
Gdańsk, ul. Długi Targ 24

Dodaj komentarz