• 2009-05-04

Miesiąc Fotografii w Krakowie

W weekend wernisaży 8-10 maja 2009 roku w ramach 7. edycji  Miesiąca Fotografii w Krakowie zostanie otwartych ponad 30 wystaw indywidualnych i zbiorowych prezentowanych w najlepszych galeriach, muzeach, a także kawiarniach i przestrzeniach poprzemysłowych.

Festiwal ożywia wszystkie galerie i przestrzenie wystawiennicze Krakowa – te tradycyjne, oraz specjalnie zaaranżowane. Przez cały maj, w całym Krakowie wszechobecne medium fotograficzne zyskuje na jakości prezentując swoje najlepsze wizerunki. Ustalona formuła festiwalu, prezentująca dorobek fotograficzny konkretnego kraju (w tym roku będą to Czechy) , oraz konteksty jednego motywu przewodniego (Pamięć przetwarzana) – daje szanse na spotkanie nie tylko z tradycyjnym wymiarem zdjęcia, lecz zdradza też – między innymi podczas warsztatów, dyskusji, projekcji filmów i spotkań z autorami – tajniki powstawania najbardziej znanych fotografii świata. Wokoło obrazów utrwalonych na kliszy czy zapisanych na karcie pamięci, toczy się w maju blisko siedemdziesiąt wydarzeń.

Rada Programowa festiwalu patronuje w tym roku wystawie będącej najlepszym wyrazem idei programu tematycznego – Pamięci przetwarzanej. W halach nieczynnej fabryki past do butów Erdal zgromadzono ponad dziesięć projektów, które złożą się na wystawę Archiwum Centralne – spójną wypowiedź na temat różnych aspektów funkcjonowania archiwów. Poszczególne wystawy – satelity projektu Pamięć przetwarzana, istniejące już poza przestrzenią Erdalu, zilustrują temat kontekstualnego znaczenia obrazów i idące za tym możliwości manipulowania ich sensem, a także potencjał tkwiący w archiwach, dzięki któremu możliwe jest ponowne odczytanie historii z jej politycznymi i socjologicznymi uwarunkowaniami.

Na tegorocznym festiwalu pokazywane będą prace tak liczących się artystów jak: Miroslav Tichý, Witkacy, Weegee czy Ireneusz Zjeżdżałka. Kraków gościć będzie takich artystów jak Jiři David, Viktor Kolář, Arnold Odermatt oraz Masao Yamamoto. Na Program OFF złoży się w tym roku 15 projektów wybranych przez międzynarodowe jury.

Festiwalowi towarzyszy rokrocznie prestiżowe wydarzenie: przegląd porftfolio – czyli niepowtarzalna okazja dla ambitnych twórców do zaprezentowania swojego dorobku profesjonalistom: wydawcom, marszandom, krytykom. Wart odwiedzenia jest również Festiwal Fotokastów, w którego programie znajdą się projekcje pokazów z Mediastorm i Magnum Photos oraz indywidualne prezentacje przedstawicieli świata mediów.

Od 2009 Festiwal wpisany jest do projektu 6 ZMYSŁÓW skupiającego najważniejsze wydarzenia kulturalne w Krakowie. Objęty jest też honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa profesora Jacka Majchrowskiego.

MFK jest członkiem dwóch organizacji branżowych skupiających podobne wydarzenia na świecie: Festival of Light oraz Photo Festival Union.

Dodaj komentarz