Galeria sztuki w jaskini

Trwa wystawa pt. Galeria sztuki w jaskini w Muzeum w Bielsku Białej. Zakończy się ona 26 lipca 2009 roku. Zamysłem ekspozycji jest przeniesienie do sal muzealnych malowideł sztuki naskalnej z jaskiń regionu franko-kantabryjskiego, m.in. z grot Chauvet, Lascaux i Altamira.

Wystawa "Galeria sztuki w jaskini"

Wystawa "Galeria sztuki w jaskini"

Barwne, realistyczne malowidła zwierząt i symboli tworzą zjawisko niepowtarzalne w dziejach sztuki. Prezentowane na wystawie, doskonale skopiowane dzieła artystów z okresu 33-11 tys. p.n.e. obrazują najważniejsze przykłady i style monumentalnej sztuki jaskiniowej. Z racji miejsca występowania oraz ograniczeń konserwatorskich dzieła te rzadko są dostępne dla współczesnego odbiorcy. Zaprezentowane na wystawie malowidła zostaną przedstawione w rzeczywistych wymiarach, w przestrzeniach stwarzających iluzję wnętrza jaskini. Ekspozycję wzbogaci również rekonstrukcja szałasu łowców paleolitycznych – ludności, której przypisuje się autorstwo sztuki naskalnej. Jego wyposażenie stanowić będą m.in. uzbrojenie oraz narzędzia wykonane z kości i kamienia.

Wystawa "Galeria sztuki w jaskini"

Wystawie będą towarzyszyły zajęcia plastyczne (malarskie i rzeźbiarskie), a także warsztaty archeologiczne, podczas których dzieci będą mogły zapoznać się z obróbką skóry, kości i narzędzi krzemiennych, a nawet samodzielnie dokonać odkryć zabytków archeologicznych. Dla młodzieży proponujemy lekcje muzealne dotyczące życia ludzi w epoce kamienia.

Do 26 lipca 2009 roku
Muzeum w Bielsku-Białej
ul. Wzgórze 16 – Zamek

Dodaj komentarz