• 2009-04-29

Portrety i autoportrety Witkacego w Bunkrze Sztuki

8 maja 2009 roku o godzinie 20.00 w Bunkrze Sztuki w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej Witkacy. Psychoholizm, która została przygotowana z okazji 70-lecia śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza. Na wystawie zostanie zaprezentowanych ponad sto portretów i autoportretów z lat 1910-1938, wybranych pod kątem wyrazistości psychologicznej.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, Autoportret, ok. 1912, z kolekcji Ewy Franczak i Stefana Okołowicza

Stanisław Ignacy Witkiewicz, Autoportret, ok. 1912, z kolekcji Ewy Franczak i Stefana Okołowicza

Scenariusz wystawy akcentuje te działania artysty, które dotyczą gry z tożsamością i wizerunkiem. Witkacy uważnie analizował wszelkie przejawy ekspresji ludzkiej, rejestrując je za pomocą aparatu fotograficznego. Sam siebie nazywał psychologicznym portrecistą. Autoportrety Witkacego zestawione z portretami eksponują ciekawą sprzeczność. Portrety są tajemnicze, milczące, niezwykle powściągliwe, dyskretne. Natomiast autoportrety – często auto-performance przed obiektywem – porażają ekshibicjonizmem i demonizmem.

W ramach autoportretów zaprezentowane zostaną także inscenizowane ujęcia grupowe. Miny i pozy, odgrywanie ról, przebieranie interesowały Witkacego w kontekście dynamicznych i gwałtownych przeobrażeń psychofizycznych, które można uchwycić dzięki fotografii.

Wystawa będzie otwarta od 30 kwietnia do 14 czerwca 2009 roku. Jej kuratorami są Maria Anna Potocka i Stefan Okołowicz.

Bunkier Sztuki
Kraków, pl. Szczepański 3a

Dodaj komentarz