• 2009-04-27

TyDzień Tańca w Bielsku – Białej

Od 28 kwietnia do 30 kwietnia 2009 roku w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku – Białej oraz w Studio Tańca Entrée trwać będzie projekt artystyczny pt. TyDzień Tańca. W projekcie uczestniczą: Aleksandra Skowrońska oraz uczennice Studia Tańca Entrée, a także Małgorzata Łuczyna, Jacek Złoczowski oraz Bartosz Lubicz-Gembalski.

"Lekcja druga", fot. Małgorzata Łuczyna

Przypadający na 29 kwietnia Międzynarodowy Dzień Tańca stał się pretekstem do zorganizowania wydarzenia łączącego taniec i sztuki wizualne, ruch, ekspresję i obraz oraz edukację. Mają one ukazać taniec jako sztukę żywą i bardzo aktualną. W trakcie Tygodnia Tańca odbywać się będą wystawy, projekcje wideo, akcje artystyczne oraz happening na placu Chrobrego w Bielsku Białej. Wydarzenia artystyczne wzbogacone będą warsztatami tańca klasycznego, współczesnego i improwizacji. Poprowadzone zostaną przez przez Aleksandrę Skowrońską – tancerkę i choreografkę. Uczestniczyć będzie można także w wykładach z historii baletu i tańca.

W ramach realizacji projektu obejrzeć będzie można efekty twórczości młodych bielskich artystów : Małgorzaty Łuczyny, Jacka Złoczowskiego oraz Bartosza Lubicz-Gembalskiego. Na wystawie fotografii i wideoinstalacji Małgorzaty Łuczyny i Jacka Złoczowskiego pt. Lekcja druga, autorzy ukażą swoje indywidualne spojrzenie na taniec i ruch. Tematem łączącym wszystkie plany zdjęciowe – w windzie, szafie i galerii staroci – jest maleńka przestrzeń i potężne drzwi. Baletnice są fotografowane i filmowane w przestrzeni zamkniętej, co umożliwia artystom przedstawienie tancerek na różnym etapie rozwoju. Swoje fotografie na wystawie pt. Stopniowanie pokaże także Bartosz Lubicz – Gembalski. Tematem jest przenikanie tańca do codzienności. Obydwie ekspozycje odbędą się w klubie Aquarium, w Galerii Bielskiej BWA. Zakończenie wystaw odbędzie się 10 maja 2009 roku.

"Stopniowanie", fot. Bartosz Lubicz - Gembalski

Aleksandra Skowrońska zaprezentuje w galerii swój projekt taneczny pt. Świadomość-na-poziomach. Na placu Bolesława Chrobrego odbędzie się happening pt. Przenikanie. W obydwu wydarzeniach uczestniczą uczennice Studia Tańca Entrée w Bielsku-Białej. Jest on zaplanowany na 30 kwietnia o godzinie 14.00 na placu Chrobrego.

Małgorzata Łuczyna jest absolwentką Edukacji Artystycznej na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie pracuje jako asystentka w Pracowni Fotografii Instytutu Sztuki w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zajmuje się fotografią, grafiką oraz różnymi formami działania w przestrzeni publicznej (street-art, instalacja, happening). Od 2008 roku wraz z Jackiem Złoczowskim, studentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, współtworzy grupę artystyczną Mniejsze Zło.

Aleksandra Skowrońska jest założycielką Studia Tańca Entrée w Bielsku-Białej. Jest tancerką, choreografką, wykładowczynią, uczestniczką licznych warsztatów tańca i konferencji oraz projektów artystycznych w Polsce i za granicą. Kształciła się w Państwowej Szkole Baletowej w Bytomiu. Od lat pochłania ją badanie przestrzeni ruchu w tańcu, próbuje łączenia różnych dziedzin sztuki i różnych mediów. Jest autorką choreografii w kilku spektaklach baletowych.

Bartosz Lubicz-Gembalski jest grafikiem  oraz fotografikiem. W fotografii szczególnie interesuje się modą, na stałe współpracuje z firmami Wella, Trendy Hair i Soho. Mieszka i pracuje w Bielsku-Białej.

28 – 30 kwietnia 2009 roku
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 1143-300, Bielsko-Biała
Studio Tańca Entrée,
ul. Wzgórze 19, Bielsko-Biała

Dodaj komentarz