• 2009-04-22

“WESTERN UNION: small boats” Isaaka Juliena w CSW Zamek Ujazdowski

27 kwietnia 2009 roku o godzinie 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie zostanie otwarta wystawa Isaaka Juliena zatytułowana WESTERN UNION: small boats. Będzie składała się ona z pięciokanałowej projekcji wideo oraz prezentacji monumentalnych trzymetrowych light-boxów z cyklu WESTERN UNION: small boats. Instalacja Juliena stanowi refleksję na temat kosztów społecznych migracji zarobkowej do Europy. Praca jest jednocześnie dialogiem z klasycznym dziełem filmowym Viscontiego pt. Lampart.

small boats, 2007, dzięki uprzejmości Artysty oraz Galerii Victoria Miro, Londyn

© Isaac Julien, WESTERN UNION: small boats, 2007, dzięki uprzejmości Artysty oraz Galerii Victoria Miro, Londyn

Praca Isaaca Juliena wypełni przestrzeń Galerii 2, zajmując cztery sale o powierzchni ponad 400 m kw. Używając zaawansowanych technologii – dźwięku przestrzennego 5.1, montażu filmowego i choreografii, artysta tworzy kolaż dźwięku i obrazu, który składa się na niepowtarzalną dynamiczną wideo-instalację. WESTERN UNION: small boats jest ostatnią częścią trylogii instalacji audiowizualnych, na które składają się True North (2004) oraz Fantôme Afrique (2005). Część tej ostatniej projekcji – Phantôme Creole – była pokazywana w CSW Zamek Ujazdowski w 2006 roku w ramach wystawy Touch My Shadows. Nowe media z Kolekcji Goetz.

Isaac Julien jest jednym z najbardziej nowatorskich brytyjskich artystów wideo. Ukończył St. Martin’s School of Art, gdzie studiował malarstwo i film artystyczny. W 2001 roku był nominowany do Turner Prize. Jego prace znajdują się w najlepszych kolekcjach światowych – między innymi w Tate Modern, Centrum Pompidou, Muzeum Guggenheima i Hirshhorn. Julien Isaac wykładał na Harvardzie, w Whitney Museum i University of London.

Wystawę będzie można oglądać do 14 czerwca 2009 roku. Jej kuratorem jest Milada Ślizińska.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Warszawa, ul. Jazdów 2

Dodaj komentarz