• 2009-04-22

Transpoetica – Indianie Ameryki Północnej

27 kwietnia 2009 roku o godzinie 18:00 w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie odbędzie się spotkanie z poezją Transpoetica Indianie Ameryki Północnej. Wprowadzenia do poezji dokona tłumaczka i pasjonatka literatury indiańskiej Colleen Sunderland.

W programie nawiązanie do ustnej tradycji Indian, będącej początkiem ich dorobku literackiego. Zaprezentowane zostaną utwory tradycyjne narodu Navajo i narodu Inuit – wiersze, które Indianie śpiewali, by wyrazić zachwyt naturą, krajobrazem amerykańskim oraz ich stosunek do Stworzyciela. Dominować będzie twórczość współczesnych poetów: Joy Harjo (ur. 1951), Simona Ortiza (ur. 1941), Josepha Bruchaca (ur. 1942) Lindy Hogan (ur. 1947 r.) oraz Maurice Kenny (ur. 1929)

Colleen Sunderland pochodzi z New Jersey (USA), jest absolwentką Europeistyki UJ, pracowała kilka lat jako lektorka języka angielskiego na uniwersytetach i w instytutach w Chinach, USA, Polsce. Pasjonuje się  współczesną literaturą Indiańską, popularyzuje ich twórczość w Polsce przez organizowanie tematycznych grup dyskusyjnych.

Przekłady przeczytają Anna Warchał i Jakub Kosiniak. W programie dodatkowym odbędzie się projekcja slajdów.

Śródmiejski Ośrodek Kultury
ul. Mikołajska 2, Kraków

Dodaj komentarz