• 2009-04-22

Nagrody IV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni

16 maja 2009 roku podczas IV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni Jury IV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w składzie: Janusz Degler – przewodniczący, Jacek Kopciński, Tadeusz Nyczek, Jacek Sieradzki, Piotr Tomaszuk, po obejrzeniu jedenastu przedstawień konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody:

Nagrodę Główną Festiwalu w wysokości 20.000 zł dla twórców przedstawienia Wszystkie rodzaje śmierci Artura Pałygi na podstawie Siddharty Hermana Hessego w reżyserii i opracowaniu muzycznym Pawła Passiniego z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie

Nagrodę w wysokości 15.000 dla twórców przedstawienia Szajba Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii i opracowaniu muzycznym Jana Klaty z Teatru Polskiego we Wrocławiu. Również akredytowani dziennikarze nagrodzili Teatr Polski we Wrocławiu za spektakl efektowny i ironiczny w formie, rozprawiający się z polskimi traumami.

Sztuka ma charakter czarnej i absurdalnej political fiction. Wiktoria, żona dożywotniego premiera Polski, Mistera Ble, żyje w melancholii i poczuciu niespełnienia. Jej mąż intensywnie zajmuje się Polską (choć ona sama, której w sztuce dano głos, zupełnie sobie tego nie życzy) i odkłamywaniem historii. Wybawieniem dla Wiktorii staje się wieść, że Kujawy opanowane zostały przez islamopodobnych terrorystów-separatystów, proklamujących stworzenie Wielkich Kujaw.

Byli już talibowie w Klewkach, mogą być i szahidzi znad Brdy. W sztuce Szajba, utrzymanej w prekursorskiej w Polsce konwencji political fiction & comedy, województwo kujawsko-pomorskie wypowiada posłuszeństwo IV RP i walczy o Wielkie Kujawy. Współczesna Polska to azyl ekstremistów wszelkiej maści. To teatralny anarchizm w stanie czystym, królestwo nonsensownych bon motów, melanż pozornie nieprzystających do siebie elementów. Drwina z podejrzanych od zawsze wartości, zawłaszczanie realnych postaci z mediów, rozpoznawalne aluzje do niestety wciąż czynnych polityków. Sikorska zderza klisze medialne, stereotypy narodowe, kiksy językowe / Łukasz Drewniak, Dziennik – Kultura

Reżyserią spektaklu oraz opracowaniem muzycznym zajął się Jan Klata. Scenografię i kostiumy przygotowali Mirek Kaczmarek oraz Małgorzata Matera. Występują: Anna Ilczuk, Kinga Preis, Marcin Czarnik, Marian Czerski, Mirosław Haniszewski, Rafał Kronenberger, Michał Majnicz, Edwin Petrykat, Bartosz Porczyk oraz Wojciech Ziemiański.

Jury postanowiło przyznać również dwa równorzędne wyróżnienia po 7500 zł dla twórców przedstawienia Walizka Małgorzaty Sikorskiej – Miszczuk w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego z Teatru Polskiego w Poznaniu
oraz dla twórców przedstawienia Fotografie na podstawie opowiadań Janusza Andermana w reżyserii Pawła Kamzy z Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy.

Dodaj komentarz