Wernisaż wystawy “Fotoplastykon. Przygody plastyczne wokół fotografii”

24 kwietnia 2009 roku o godzinie 18.00 w Zonie Sztuki Aktualnej w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej Fotoplastykon. Przygody plastyczne wokół fotografii. Fotoplastykon to nazwa popularnego w XIX wieku instrumentu rozrywki, przypominająca o oddziaływaniu i przenikaniu się fotografii z innymi dziedzinami sztuki. Kolejny rozdział w tej długiej tradycji związków i wzajemnych wpływów otwiera wystawa zorganizowana w ramach 9. Fotofestiwalu.

Fotoplastykon odwraca i rozwija perspektywę zaproponowaną przez Urszulę Czartoryską w słynnych Przygodach plastycznych fotografii. Wystawa kieruje wzrok nie tyle na fotografię, ile na fotograficzne myślenie i wrażliwość. Punkt wyjścia dla prezentowanych tu projektów stanowi zaczerpnięta z fotografii poetyka, estetyka, optyka lub pragmatyka. Fotoplastykon w Zonie Sztuki Aktualnej tworzą zatem nie zdjęcia, a prace, które podejmują grę z fotografią, same w dosłownym sensie dziełami fotograficznymi nie będąc.

Swoje prace w ramach wystawy zaprezentują Agnieszka Chojnacka, Aneta Grzeszykowska, moRgan B. Konopka, Wojciech Kubiak & Lidia Krawczyk, Robert Kuśmirowski, Józef Robakowski, Mariusz Tarkawian oraz Wojciech Zasadni. Kuratorem wystawy jest Kamil Kuskowski (współpraca Jarosław Lubiak).

Fotoplastykon. Przygody plastyczne wokół fotografii będzie można oglądać do 18 maja 2009 roku.

Zona Sztuki Aktualnej
Łódź, ul. Tymienieckiego 3

Dodaj komentarz