• 2009-04-20

Pijacy w Starym Teatrze

26 kwietnia 2009 roku o godzinie 19.15 na Scenie Kameralnej Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie odbędzie się premiera sztuki Franciszka Bohomolca Pijacy w adaptacji i reżyserii Barbary Wysockiej.

Alkohol to heroina w płynie, na której zarabia rząd. Alkohol jest celem wyjazdów służbowych, walutą transakcji handlowych, katalizatorem relacji seksualnych i powodem zgonów. Alkohol generuje konflikty i pozwala je zażegnać, jest głównym bohaterem anegdot, powodem prześmiesznych przygód terenowych i pogrążających skandali. Jest też przyczyną traumy, koszmarów i rodzinnych tragedii. Alkohol ma swoje miejsce w każdej grupie społecznej i w każdym przedziale wiekowym. Jest obecny w polityce, kulturze i na porodówkach. Pije się ostrożnie i z rozmachem, w tajemnicy lub na pokaz, pije się do nieprzytomności, do upadłego, na wesoło i na smutno, i w trupa. I do skutku. Alkohol jest narodowym narkotykiem. W czasach kryzysu alkoholu będzie coraz więcej. Dlatego teraz jest też najwyższa pora, by przemyśleć nasz stosunek do tej substancji. I zastanowić się, kto ma lepiej: ten, co jest pijany jak świnia, czy ten, co jak świnia trzeźwy jest.

Po sukcesie Klątwy Stanisława Wyspiańskiego (nagrody na festiwalach w Szczecinie, Kaliszu i Opolu), Barbara Wysocka ponownie reżyseruje w Starym Teatrze. Podstawą jej inscenizacji jest oświeceniowa komedia Franciszka Bohomolca Pijacy, której używa do zbadania najstraszniejszego polskiego uzależnienia. Barbara Wysocka reżyseruje Pijaków – tylko czy Pijaków da się wyreżyserować? I nawet jeśli tak, to co się stanie, gdy wytrzeźwieją?

Adaptacja, reżyseria i opracowanie muzyczne: Barbara WYSOCKA
scenografia: Magdalena MUSIAŁ

obsada: Aldona Grochal, Lidia Duda, Ewa Kaim, Katarzyna Krzanowska, Małgorzata ZAwadzka, Arkadiusz Brykalski, Bolesław Brzozowski, Juliusz Chrząstkowski, Roman Gancarczyk, Marcin Kalisz, Błażej Peszek, Jerzy Święch, Krzysztof Zawadzki.

Komentarze (2) do artykułu “Pijacy w Starym Teatrze”

  1. Jakub

    Bardzo fajna, śmieszna sztuka:) szczególnie jak ktoś lubi klimat lat 80, bardzo fajna scenografia

  2. Zuzanna

    Sztuka, która obraża uczucia estetyczne widza. Jeśli widz takowe posiada. Upadek teatru…. Smutne.

Dodaj komentarz