• 2009-04-18

Praca, wyzysk, emigracja – panel dyskusyjny Klubu Krytyki Politycznej

21 kwietnia o godz. 18.00 w budynku Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się panel dyskusyjny połączony z projekcją filmu Diogo Costa Amarante In January, perhaps. Będzie można obejrzeć także prezentację prac Artura Żmijewskiego w ramach festiwalu Godność i Praca.


Prawie trzydzieści lat po narodzinach Solidarności i dwadzieścia po krachu ideologii komunistycznej do słownika opisującego rzeczywistość wraca zapomniane pojęcie wyzysku. Uczestnicy dyskusji pod lupę wezmą wykorzystywanie trudnej sytuacji pracownika i wymuszanie na nim obowiązku świadczenia niewspółmiernego do świadczenia pracodawcy. Dziś należy się zastanowić, czy to właśnie tak trudna sytuacja na rynkach pracy zmusiła Polaków do emigracji. Nie oznacza to jednak polepszenia warunków pracy. Co więcej – należy się zastanowić nad sytuacją osób, które wracają do kraju.

Paneliści zastanowią się nad wyzyskiem w kontekście emigracji. Ważną rolę spełnia tu miejsce, w którym ta dyskusja się odbędzie. Jak wiadomo Gdańsk jest miejscem, z którego i do którego emigrowano, ale jednocześnie to symbol solidarności. Pytanie o współczesne formy wyzysku jest pytaniem o współczesną postać solidarności w ogóle. Kwestią najważniejszą będzie tu znalezienie odpowiedzi na to, czy możliwy jest zysk bez wyzysku i czy możliwa jest godna praca.

21 kwietnia, godz. 18.00
Budynek Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, sala S207
Gdańsk

Dodaj komentarz