• 2009-04-11

“Sztuka po godzinach” w CSW Łaźnia w Gdańsku

17 kwietnia 2009 roku o godzinie 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku zostanie otwarta wystawa Sztuka po godzinach. W 2002 roku w CSW Łaźnia miała miejsce wystawa pt. Sposób na życie. Ekspozycja pokazała, co jest źródłem dochodów polskich artystów. Wzięli w niej udział już uznani polscy twórcy, m. in. Przemysław Kwiek, Anna Baumgart, Julita Wójcik, Robert Rumas. Wydawałoby się, że tacy artyści powinni mieć zapewnione stypendium za swoją twórczość, znaną nie tylko w Polsce, tymczasem wielu z nich zarabia na życie malując kwiatki, prowadząc bufet lub projektując reklamy. Sztuka po godzinach nawiązuje do tamtej wystawy, analizuje figurę polskiego artysty z nieco zaskakującej, ekonomicznej strony rozszerzając optykę o twórców młodych.

Kadr z filmu "Układy" Izy Chamczyk

Kadr z filmu "Układy" Izy Chamczyk

Do udziału w projekcie zaproszeni zostali twórcy z całej Polski, którzy niedawno ukończyli uczelnię zaczynając borykać się z problemami polskiej rzeczywistości. Istniejący system stypendialny często nie pokrywa potrzeb minimum socjalnego, nie mówiąc o sfinansowaniu kosztów wytworzenia sztuki. Alternatywą jest nonkonformistyczna postawa wykonawców wolnego zawodu, ale wtedy często energię zabija pogoń za chałturniczymi zleceniami. Wytwarza to paradoksalną sytuację, w której artyści zmuszeni są do tworzenia sztuki zaocznie, w nocy, w wolnej chwili, w pośpiechu. Analizy warunków, w jakich powstaje młoda sztuka podejmuje się właśnie wystawa Sztuka po godzinach, poszukując jednocześnie odpowiedzi na pytanie jaką drogę wybrać, pogoń za pieniądzem czy biedną niezależność?

"The Best", fot. Norbert Trzeciak

"The Best", fot. Norbert Trzeciak

Artyści, którzy wzięli udział w projekcie to: Kuba Bielawski, Iza Chamczyk, Dorota Chilińska, Iza Cieszko, Ania Cygańczyk, Monika Gałaj, Ola Grudzińska, Maciek Jabłoński, Bartek Jarmoliński, Janusz Kszysztop, Sebastian Kularski, Izabela Maciejewska, Aga Munk, Gosia Piotrowska, Karolina Stępniowska, Norbert Trzeciak, Andrzej Wasilewski i Remik Wojaczek.

Wystawę będzie można oglądać do 31 maja 2009 roku. Jej kuratorami są Agnieszka Kulazińska oraz Anka Leśniak.

CSW Łaźnia
Gdańsk, ul. Jaskółcza 1

Dodaj komentarz