• 2009-04-10

Kompozycja w błękicie w Teatrze na Woli

15 i 16 kwietnia 2009 r. o godz. 19.00 w Teatrze na Woli w Warszawie będzie można zobaczyć spektakl pt. Kompozycja w błękicie, napisany oraz wyreżyserowany przez Ingmara Villqista, jednego z najpopularniejszych polskich dramaturgów.

Tematem spektaklu jest skomplikowana relacja pomiędzy matką a córką, borykającymi się poniędzy uczuciem miłości a nienawiści. Głównym motywem jest tu skomplikowanie więzi rodzinnych oraz upór, który prowadzi do cierpienia. Tytuł spektaklu ma być odwzorowaniem emocji bohaterów.

Sam autor wspomina o swojej sztuce następująco: W Kompozycji w słońcu opisałem historię związku siostry i brata, starych ludzi, którzy wychowują w ukryciu przed światem dwoje własnych dzieci. Kompozycja w błękicie to opowieść o walce o wolność. Alke, młoda kobieta mieszka ze swoją starą matką w maleńkim mieszkaniu i za wszelką cenę próbuje znaleźć dla siebie skrawek wolności. Tytuł jest określeniem wymyślonej przeze mnie sytuacji. Trochę jak w przypadku martwej natury na obrazie – patrzymy na nią, a później w naszej wyobraźni możliwe są różne jej warianty.

Relacja pomiędzy postaciami jest odwzorowaniem doświadczeń osobistych autora. Zastanawia się on nad pojmowaniem poczucia wolności i podświadomym uciekaniem od niej. Jak sam Villqist wspomina:
Zawsze zastanawiałem się, dlaczego człowiek, który ma wszelkie możliwości, aby być wolnym, nie potrafi z nich skorzystać. Dlaczego woli budować wokół siebie fosy, mury i przeszkody? Sam zamurowuje drzwi i okna w mieszkaniu, żeby tkwić w sytuacji, która go od wolności odgrodzi. Pewnie robi to w strachu przed wyborem wolności [...] Zawsze zastanawiałem się, dlaczego człowiek, który ma wszelkie możliwości, aby być wolnym, nie potrafi z nich skorzystać. Dlaczego woli budować wokół siebie fosy, mury i przeszkody? Sam zamurowuje drzwi i okna w mieszkaniu, żeby tkwić w sytuacji, która go od wolności odgrodzi. Pewnie robi to w strachu przed wyborem wolności.

Ingmar Villqist jest dramatopisarzem, historykiem sztuki, przez wiele lat był wicedyrektorem warszawskiej Zachęty oraz wykładowcą warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest założycielem nieinstytucjonalnego Teatru Kriket w Chorzowie, a od 2008 roku dyrektorem Teatru Miejskiego w Gdyni. W jego dramatach znać wyraźny wpływ psychologicznego, skandynawskiego stylu pisania. Aktorzy muszą go kochać, bo pisze wymarzone role, wielowarstwowe, z przeszłością, która powraca między kwestiami. Za skandynawskimi klasykami wierzy bowiem, że wszystko, co najważniejsze, zdarzyło się przed podniesieniem kurtyny, a to, co oglądamy, to finał popełnionych kiedyś czynów – pisał krytyk Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.

Do najciekawszych jego dramatów zaliczają się: Oskar i Ruth (debiut, 1998), Noc Helvera (2000), Beztlenowce (2001), Entartete Kunst (2001), Helmucik (2002), Fantom (2003), Sprawa miasta Ellmit (2003) oraz wystawiana na gdyńskiej scenie Kompozycja w słońcu (2007). Jest także autorem powieści Archipelag Wysp Pingwinich (2004).

Kompozycja w błękicie
Tekst i reżyseria: Ingmar Villqist
Reżyseria świateł: Piotr Rzbkowski, Andrzej Król
Scenografia i kostiumy: Marcel Sławiński, Katarzyna Sobańska
Obsada: Ewa Szykulska, Dorota Lulka, Marcin Troński

Teatr na Woli w Warszawie
ul. Kasprzaka 22
01-211 Warszawa

Dodaj komentarz