• 2009-04-09

Port Wrocław 2009: Zaczytać się na zabój

Między 17 a 19 kwietnia 2009 roku w Teatrze Polskim we Wrocławiu odbędzie się 14 edycja Portu Literackiego. Jedyne miejsce, gdzie naprawdę można Zaczytać się na zabój. Trzydzieści książek w dwadzieścia cztery godziny: tyle premier i festiwalowych godzin proponuje wszystkim prawdziwie rozkochanym w dobrej literaturze Biuro Literackie, organizator Portu Wrocław.

Port Wrocław 2009

Maurice Blanchot, Ronald Firbank, Philip Larkin, Raymond Roussel, Wallace Stevens i William Carlos Williams – obecni niestety tylko duchem, ale jak niezwykle wyraziście i intensywnie, pojawią się w niezaprzeczalnie żywym towarzystwie Michala Ajvaza i Jáchyma Topola. Wszystko to za sprawą autorów tłumaczeń: Jacka Dehnela, Leszka Engelkinga, Jacka Gutorowa, Grzegorza Jankowicza, Julii Hartwig, Andrzeja Sosnowskiego i Anny Wasilewskiej.

Dziesięć lat czytelnicy czekali na nowy poetycki tom Piotra Sommera. Po latach nieobecności do Portu z premierowymi książkami dopływają także: Krystyna Miłobędzka, Tadeusz Pióro, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki i Bohdan Zadura. Nowe zbiory zaprezentują ponadto Krzysztof JAWORSKI, Bogusław KIERC, Julia FIEDORCZUK, Jacek GUTOROW i Dariusz SOŚNICKI.

W 1999 roku na festiwalu debiutowali wspólnie Roman Honet, Marta Podgórnik i Krzysztof Siwczyk. Teraz znowu pojawią się na jednej scenie. Czy któryś z tegorocznych debiutantów (Sławomir ELSNER, Agnieszka MIRAHINA, Michał PIĘTNIEWICZ, Przemysław WITKOWSKI, Jakub WOJCIECHOWSKI) w ciągu kolejnych dziesięciu lat równie silnie i mocno zaakcentuje swoją obecność w nowej polskiej literaturze?

Motyw podsumowań przewijać się będzie w trakcie festiwalowych dyskusji. Wśród rozmówców jurorzy literackich nagród, pracownicy naukowi, krytycy i dziennikarze, m.in.: Przemysław CZAPLIŃSKI, Andrzej Franaszek, Dariusz Nowacki, Justyna Sobolewska, Marian Stala, Piotr Śliwiński oraz Radosław Wiśniewski.

W ramach Salonu Polityki odbędzie się debata pod hasłem: Barbarzyńcy czy nie? Dwadzieścia lat po przełomie. Czy wstępujące w 1989 r. na scenę literacką pokolenie pisarzy rzeczywiście wprowadziło jakąś radykalną zmianę? Co stało się z ówczesnymi barbarzyńcami, którzy kontestowali instytucje wydawnicze, krytyczne i literackie?

W ramach 14. Portu odbędzie się też kolejna edycja turnieju Nakręć wiersz. Projekcje filmów prezentowane będą na głównej scenie Teatru Polskiego. Tam także będzie można zobaczyć prace studentów ASP z Wrocławia w równoległym konkursie Etiuda z wierszem. Zaplanowano też warsztaty filmowe pod hasłem Złodzieje wierszy, które poprowadzą: Darek FOKS, Janusz KONDRATIUK, Jarosław SZODA i Mariusz WILCZYŃSKI.

W finale Portu koncert zespołu Ballady i Romanse, który dyrektor festiwalu Artur BURSZTA rekomenduje jako najciekawszy muzyczny debiut ostatnich miesięcy. Oprawę muzyczną tegorocznego Portu przygotowują Katarzyna Kolbowska i Sebastian Witkowski z LADY AARP. Bywalcy poetyckich imprez będą mogli odszukać siebie na wystawie poetyckich fotoreportaży Michała Kobylińskiego. Popularny Gilling przez pięć lat dokumentował wszystkie najważniejsze literackie wydarzenia w Polsce. Najciekawsze ze zdjęć zaprezentowane zostaną w Teatrze Polskim.

Dodaj komentarz