• 2009-04-03

Miłość Larsa – Jedyny pokaz filmu w Polsce

4 kwietnia 2009 roku o godzinie 11.00 w sali kinowej CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie się jedyny pokaz w Polsce filmu Miłość Larsa (Lars and the Real Girl) w reż. Craig Gillespie (USA, 2007). Lars (Ryan Gosling) jest sympatycznym, ale wycofanym, zamkniętym w sobie facetem. Ciężki bagaż emocjonalny nie pozwala mu żyć pełnią życia. Mieszka samotnie w garażu obok domu, w którym żyje jego starszy brat Gus (Paul Schneider) i jego żona Karen (Emily Mortimer). Lars niechętnie korzysta z częstych zaproszeń brata i bratowej. Życie dzieli między pracę w biurze i niedzielne wyjścia do kościoła. Resztę czasu spędza samotnie w domu.

"Miłość Larsa", reż. Craig Gillespie

Pewnego dnia Lars zaprasza do swojego garażu Biankę – dziewczynę, którą poznał przez internet. To spotkanie diametralnie odmieni życie Larsa, jego brata, bratowej i całej społeczności. Ciepła opowieść o tym jak uzdrawiające może być przyzwolenie na bycie innym. Scenariusz Miłości Larsa nominowany był do Oscara 2008 za najlepszy scenariusz oryginalny. Jego autorka – Nancy Oliver – jest m.in. scenarzystką kultowych seriali Sześć stóp pod ziemią i Prawdziwa krew / True Blood.

Film zostanie pokazany w ramach projektu Kinoterapia. Spotkania między kadrami. Celem projektu jest intymne spotkanie z filmem, traktowanym jako współczesny mit, w którym można odkryć aspekty własnego losu, szukać analogii w doświadczeniach innych ludzi, zmierzyć się z tkwiącymi w kazdym człowieku stereotypami. Seanse bez popcornu mają na celu głębszą refleksję w opozycji do pospiesznego i pobieżnego kontaktu z filmem. Dyskusje w interdyscyplinarnym gronie pozwolą na łączenie refleksji kulturoznawczej, filmoznawczej z podejściem psychologicznym. A warsztaty umożliwią zrównoważenie intelektualnej interpretacji opowieści filmowej z emocjonalnym jej przeżywaniem.

Inspiracją dla projektu Kinoterapia. Spotkania między kadrami jest kinoterapia w klasycznym swoim wydaniu, która stanowi narzędzie wspomagające proces terapuetyczny. Pokazy połączone z panelami i warsztatami rozwoju osobistego nie stanowią terapii, a raczej propozycję dla osób zainteresowanych samopoznaniem, rozwijaniem umiejętności psychospołecznych i inteligencji emocjonalnej. Warsztaty prowadzone są metodą psychologii procesu stworzoną przez Arnolda Mindella. Metoda ta stosowana jest nie tylko w terapii, ale i w pracy artystycznej, w grupach teatralnych. Podczas zajęć wykorzystane będą techniki pracy z ciałem, odgrywanie ról, praca ze snami i mitami, kreatywne pisanie.

W ramach cyklu Inność uczestnicy będą stawiać pytania: Kim są inni – dlaczego wykluczamy tych, którzy się od nas różnią? Czemu boimy być inni i ukrywamy własną odmienność? Jaki jest koszt wyróżniania się, bycia odmieńcem? Dlaczego częściej szukamy różnic niż podobieństw z innymi ludźmi? Czemu ceniąc oryginalność, wybieramy często banał i zamiast własnego scenariusza życia gramy cudzy?

Program spotkania:
Godz. 11.00- w sali kinowej Kino.Lab – seans Miłość Larsa, bezpośrednio po seansie odbędzie się na panel, z udziałem:
Adama Woźniaka – psychiatry
Marcina Golańskiego – psychoterapeuty ze Środowiskowego Domu Samopomocy

Godz. 15.00 – warsztat Być innym – być sobą, metodą psychologii procesu poprowadzi terapeutka Anna Twardowska. Warsztat zakończy się około godziny 18.00.

Warszawa, Kino.Lab, Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2.

Dodaj komentarz