• 2009-03-28

Siła namiętności i magnetyczna moc sztuki w najnowszej premierze w Teatrze Ateneum

29 marca 2009 roku o godzinie 19.00 w Teatrze Ateneum w Warszawie odbędzie premiera przedstawienia Namiętności w reżyserii Izabelli Cywińskiej, które powstało na postawie trzech opowiadań Noblisty Isaaka Bashevisa Singera

Do czyich drzwi trzeba zapukać, aby znaleźć kogoś, kto nas zrozumie? Bohaterki Namiętności odwiedzają uwielbianego pisarza. Pragnąc zarówno metafizycznych, jak i romantycznych przeżyć, powodują sytuacje, nad którymi twórca nie będzie mógł zapanować. Ich zabawne perypetie uczuciowe splatają się w opowieść o sile ludzkich namiętności, jaki i o magnetycznej mocy sztuki. Izabella Cywińska, od lat zafascynowana pisarstwem Isaaka Singera, postanowiła dokonać adaptacji trzech opowiadań pisarza: Brody, Wielbicielki i Przygody. Przedstawienie wzbogacą songi, które specjalnie dla Namiętności napisał Andrzej Poniedzielski – Kierownik Literacki Sceny Na Dole w Teatrze Ateneum. Muzykę do spektaklu skomponował Jerzy Satanowski. W Namiętnościach, w roli Autora, będzie można zobaczyć Grzegorza Damięckiego. W pozostałych rolach wystąpią m.in.: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Krystyna Tkacz, Magdalena Zawadzka, Krzysztof Gosztyła, Henryk Łapiński, Jerzy Kamas.

Isaak Bashevis Singer (1889- 1991) – pisarz polsko-amerykańsko-żydowski, tworzący głównie w języku jidysz. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1978, którą to nagrodę otrzymał za pełną pasji sztukę narracji, która wychodząc z tradycji polsko-żydowskiej, odnosi się do uniwersalnej kondycji życia ludzkiego. Do pereł literatury światowej należą krótkie opowiadania Singera, cenione nie tylko za narratorski kunszt ,ale i za czysty, precyzyjny styl oraz sportretowanie zastępu niezwykle barwnych i żywych postaci.

Nazywali go pornografem. A tak naprawdę był pierwszym żydowskim pisarzem, który opisał człowieka od stóp do głów, nie omijając środka (Agata Tuszyńska, Singer. Pejzaże pamięci).

Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza

ul. Jaracza 2, 00-378 Warszawa

Dodaj komentarz