• 2009-03-21

Paweł Jocz w Ośrodku Propagandy Sztuki

Do 23 kwietnia 2009 roku w Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi można oglądać wystawę prac Pawła Jocza. Rzeźby i rysunki artysty posiada wiele muzeów i galerii polskich i francuskich. Wielokrotnie wystawiał swoje prace podczas Salon de Mai w Grand Palais w Paryżu, był członkiem stowarzyszenia pielęgnującego twórczość Cypriana Kamila Norwida.

Paweł Jocz, Artur Rubinstein, brąz

Paweł Jocz, Artur Rubinstein, brąz

Paweł Jocz urodzony w 1943 roku w Wilnie, zmarły w 2008 w Paryżu. Obdarzony niezwykle barwną, bogatą osobowością i wielkim talentem. Studia artystyczne odbył w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przez blisko 40 lat mieszkał i tworzył w Paryżu. Miarą uznania dla jego osiągnięć artystycznych jest z pewnością fakt, iż wygrał konkurs na dwie rzeźby w przestrzeni miejskiej w Boulogne Billancourt. Elévation i Nuage de poète – rzeźby w brązie, odlane w Polsce, należą do najwybitniejszych osiągnięć Pawła Jocza. W czerwcu 2008 utrwalił swoją obecność we Francji odsłaniając w szpitalu w Wersalu metalowy monumentalny relief (7×4,5m).

Losy Artysty były pełne zarówno sukcesów, jak i dramatów. Ostatnie miesiące życia poświęcił na wykonanie projektu rzeźby Cypriana Kamila Norwida, którą podarował Łodzi. Zasłynął jako wybitny rzeźbiarz i rysownik. Rysował nieprzerwanie nawet wtedy, kiedy choroba i niesprawność dłoni sprawiały, iż był to niezwykły wysiłek. W środowisku polskiej emigracji w Paryżu był uważany za postać niezwykłą, gromadził wokół siebie utalentowanych ludzi, a wielu przybyszom pomógł odnaleźć i zakorzenić się we Francji. Bardzo kochał swoją drugą ojczyznę, był zafascynowany francuską architekturą i sztuką, ale z równie wielką miłością odnosił się do dziedzictwa polskiej kultury narodowej, czemu dał szczególny wyraz jako właściciel i kustosz zabytkowego dworku w Cielcach.

Idea wystawy w Ośrodku Propagandy Sztuki powstała w czerwcu 2008 roku. Składają się nań rysunki z lat 1991-2008, rzeźby oraz filmy poświęcone twórczości Artysty. Wśród rzeźb na szczególną uwagę zasługują prace dedykowane wybitnym kompozytorom i muzykom, m.in. Ludwikowi Beethovenowi, Aleksandrowi Tansmanowi i Arturowi Rubinsteinowi.

Ośrodek Propagandy Sztuki w Łodzi, Park im. H. Sienkiewicza
19 marca – 23 kwietnia 2009 r.

Dodaj komentarz