• 2009-03-21

Michał Budny – Prace w CSW Zamek Ujazdowski

Do 10 maja 2009 roku w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie można oglądać wystawę Prace Michała Budny. Wystawa Prace to pierwsza przekrojowa wystawa Michała Budnego (ur. 1976), którego sztuka należy do najbardziej nośnych, choć warsztatowo nieortodoksyjnych, zjawisk w dziedzinie polskiej rzeźby z XXI wieku. Charakteryzuje ją rzemieślnicza biegłość i rzetelność, szacunek dla materii, rzeczywistości i jej fenomenów, wyobraźnia i poetycka metafora.

Michał Budny, Muzyka 5 (perkusja), malowana tektura, 24x40x39 cm, 2006, dzięki uprzejmości Galerii Raster

Z prostych, zwykłych materiałów – papieru, tektury, taśmy klejącej – buduje rzeczy wyrafinowane, złożone i niezwykłe: kartonowe komórki, discmany, bryły węgla, niedokończone listy, księgozbiory nie zawierające ani jednej linijki tekstu. Zwraca uwagę powściągliwą elegancją i wyczuciem formy. Formułuje oryginalny paradygmat rzeźby, własną estetykę, buduje świat, w którym pojęcia subtelności i wyrazistości współistnieją w harmonii. Budny to artysta, który ma odwagę bez cynizmu mierzyć się z kategorią piękna. Znajduje formę dla tak bezforemnych zjawisk jak deszcz, światło, cisza, pustka. Pozostaje rzeczowy i konkretny, nawet wówczas, gdy wizualizuje najbardziej abstrakcyjne pojęcia. Jego prace są nie tyle przedstawieniami, ile modelami i makietami przedmiotów, zjawisk i pojęć. Artysta tworzy modele w skali jeden do jeden; interesuje go nie przedstawienie, lecz odwzorowanie. Wśród interesujących Budnego tematów znajdują się figury mapy i lustra.

Bogata w metafory narracja Budnego rodzi się na przecięciu kilku wątków: geometria i minimalizm, modelarstwo, formalna analiza i poetycka synteza, wyrafinowana estetyka i rękodzielnictwo.
Do jego ulubionych tworzyw należą także materiały przeznaczone do opakowywania. Praktykę Budnego można skromnie nazwać opakowywaniem: tworzy opakowania na materialne i niematerialne fenomeny rzeczywistości, opakowuje w swoją sztukę egzystencjalne doświadczenie. Główny trzon wystawy Budnego w CSW stanowią cztery monumentalne rzeźby: Przepaść, Cisza, Pusty pokój oraz Drzewo.

Wystawa czynna do 10.05
Kurator: Stach Szabłowski
Otwarcie wystaw: poniedziałek 16 marca, godz. 18.00

CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie
ul. Jazdów 2, 00-467 Warszawa

Dodaj komentarz