• 2009-03-20

Symbolism in Poland and Britain w ramach Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii

Do 21 czerwca 2009 roku potrwa wystawa Symbolism in Poland and Britain w Tate Britain w Londynie. Wystawa Symbolism in Poland and Britain to pierwsza w historii prezentacja sztuki polskiej w Tate Britain – najważniejszej galerii sztuki brytyjskiej. Pokazanych na niej zostało 17 dzieł sztuki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego w Poznaniu, a także z prywatnej kolekcji Marka Sosenko w Krakowie i zbiorów Tate Britain.

Wśród prezentowanych prac znajdą się arcydzieła sztuki polskiej przełomu XIX i XX w. takie jak Apollo Stanisława Wyspiańskiego, Dziwny ogród Józefa Mehoffera i Eloe i Ellenai Jacka Malczewskiego, a także obrazy wybitnych twórców polskiego symbolizmu – Witolda Wojtkiewicza, Józefa Pankiewicza, Kazimierza Sichulskiego, Kazimierza Stabrowskiego i Feliksa Jasińskiego.

Wystawa ukazuje zapomniane dziś związki między sztuką polską i sztuką brytyjską na przełomie XIX i XX wieku. Dzięki oryginalnemu projektowi kuratorskiemu, dzieła sztuki polskiej pokazane zostaną w stałej galerii sztuki brytyjskiej, wśród najbardziej znanych obrazów autorstwa takich malarzy jak Edward Burne – Jones, John Everett Millais, George Frederic Watts czy Dante Gabriel Rossetti.

Wystawa zwraca uwagę na zainteresowanie jakim cieszyli się w Polsce brytyjscy malarze z kręgu prerafaelitów. Świadczą o nim wybrane prace polskich artystów, podejmujące dialog ze współczesnym malarstwem brytyjskim i jego wyrafinowaną estetyką. Sztuka brytyjska stanowiła też wzór dla polskich twórców poszukujących narodowego i zarazem nowoczesnego stylu. Zjawisko szerokiej recepcji w Polsce brytyjskiego Ruchu Odnowy Sztuk i Rzemiosł (The Arts & Crafts Movement) sygnalizuje pocztówka Waltera Crane’a, wydrukowana w polskojęzycznej wersji.

Z kolei prace artystów brytyjskich przypominają o popularności, jaką cieszył się w Wielkiej Brytanii Ignacy Jan Paderewski, portretowany przez czołowych twórców sceny londyńskiej takich jak Edward Burne-Jones, Alfred Gilbert i Lawrence Alma Tadema. Wyjątkowym przykładem związków polsko – brytyjskich jest twórczość Feliksa Jasińskiego, który wykonał graficzne wersje malarskich prac Edwarda Burne – Jonesa, będące autonomicznymi dziełami sztuki graficznej.

Kuratorzy: Alison Smith, Tate Britain; Piotr Kopszak, Muzeum Narodowe w Warszawie i Andrzej Szczerski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Wystawie towarzyszy katalog Symbolist Art in Poland oraz konferencja zorganizowana wspólnie z Birkbeck College, University of London (12-13.06.2009).

Wystawa została zorganizowana przez Tate Britain i Instytut Adama Mickiewicza w ramach Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii. Instytut Adama Mickiewicza serdecznie dziękuje zespołowi Instytutu Kultury Polskiej w Londynie za pomoc w promocji wystawy.

Dodaj komentarz