Rooted Design for Routed Living. Alternatywne strategie projektowania

20 marca 2009 roku o godzinie 14.00 w Laboratorium CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie sie inauguracja dwuletniego polsko-norweskiego projektu: Rooted Design for Routed Living. Alternatywne strategie projektowania.

Program a-i-r laboratory w CSW Zamek Ujazdowski oraz nkd – Nordic Artists’ Center w Dale (Norwegia) współpracują w ramach dwuletniego projektu Rooted Design for Routed Living. Alternatywne strategie projektowania skierowany do designerów i artystów.

Używajmy, nie przerabiajmy! Projektujmy, nie poprawiajmy! Wymyślajmy, nie wyważajmy otwartych drzwi!
Od majsterkowania, przez wykorzystanie rozkładu jako strategii projektowania, od długowieczności przez codzienność aż po ostatni krzyk mody. Otwarte dla publiczności spotkania, podczas których swoje wizje alternatywnego designu przedstawią: Oscar Narud i Peter Marigold z OKAY Studio, Tomek Rygalik, Martin Kaltwasser, Luis Eslava oraz Roberto Feo z kolektywu El Ultimo Grito. Tematem przewodnim spotkań będzie trwanie i doraźność kultury materialnej.

Dwuletni projekt Rooted Design for Routed Living to cykl spotkań i wykładów oraz konkretna praca projektowa ośmiu młodych projektantów i dwóch prowadzących – praktyków: Tomka Rygalika i Oscara Naruda. Tomek Rygalik jest wykładowcą Warszawskiej ASP i pierwszym polskim pracownikiem naukowym w Royal College of Art w Londynie. Na swoim koncie ma wiele krajowych i międzynarodowych nagród, publikacji, wystaw i wdrożonych produktów. Oscar Narud jest freelancerem, ukończył szkoły Central St. Martins i Royal College of Art w Londynie. Współpracował z szeregiem studiów projektowych, m.in. kolektywem OKAY, którego był założycielem.

Grupa polskich i norweskich designerów rozpocznie od badania lokalnych wzorów projektowania i użytkowania przestrzeni. Podczas pracy w odmiennych warunkach (w Polsce – w centrum największego miasta, w Norwegii – w krajobrazie wiejskim) zaprojektują wyposażenie pracowni w ośrodkach artystycznych rezydencji i ich otoczenia. Efekty projektu zostaną zaprezentowane w postaci wystawy i katalogu.

Program:

14.00 Oscar Narud & Tomek Rygalik: Usable, not reusable / Project kick off
14.25 Martin Kaltwasser: Neither Ikea nor Vitra but D.I.Y. The city as a resource for the art of bricolage / Ani Ikea ani Vitra tylko Zrób To Sam. Miasto jako materiał dla sztuki brikolażu
15.30 Luis Eslava: Daily life objects, its design and its language / Przedmioty codziennego użytku, ich forma i język
16.20 przerwa na kawę
16.40 Peter Marigold / OKAY studio: Decay and Design / Rozkład i design
17.45 Roberto Feo / El Ultimo Grito: Abandon/ed Architectures: ‘A Chicken In Every Pot and a Car in Every Garage’ / Pozostaw/ione architektury: Kurczak w każdym garnku i samochód w każdym garażu
18.50 Oscar Narud & Tomek Rygalik: Podsumowanie
19.10 Dyskusja z udziałem wszystkich uczestników i publiczności

Projektowanie rozpoczną zamknięte dwudniowe warsztaty w CSW. 21-22.03, Laboratorium CSW
Oscar Narud, Tomek Rygalik, zamknięte warsztaty dla uczestników projektu.

Kuratorzy projektu: Marianna Dobkowska, Ika Sienkiewicz-Nowacka. Kurator ze strony norweskiej: Markus Degerman

CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ZAMEK UJAZDOWSKI
ul. Jazdów 2, 00-467 Warszawa

Dodaj komentarz