• 2009-03-18

Poszukiwania rysowane światłem Katarzyny Doszczak-Fuławki

20 marca 2009 roku o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki w Legnicy odbedzie sie wernisaż wystawy Poszukiwania rysowane światłem Katarzyny Doszczak-Fuławki. Artystka swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Poznaniu, Lesznie i Wrocławiu. Prace artystki narodziły się z myślenia graficznego. Głównym ich celem było zachowanie nastroju prac graficznych przy zmianie techniki. Koronkowe traktowanie papieru, organiczne kształty tworzą pełne subtelności i zwiewności prace, w których główną rolę pełni kontrast światła i cienia.

 

Katarzyna Doszczak-Fulawka

Katarzyna Doszczak-Fulawka

To opowieść o naturze, wejście w świat roślin i pozostanie w jego nieskończonej plątaninie linii. Technika, którą posługuje się autorka nadaje obrazom specyficzny klimat, a nawarstwiające się kolejne elementy sprawiają, iż przestrzeń jednego koloru zmienia się w obraz pełen napięć i bogactwa form. Artystka wycinając elementy z kolorowych brystoli tworzy prace lekkie, delikatne i ażurowe, w których główną rolę pełni kontrast światła i cienia. Poszukując odpowiedniej techniki, która tę rolę światła i cienia by najpełniej przedstawiała Katarzyna nacinała papier, a następnie wieszała go w oknie i obserwowała zmiany zachodzące pod wpływem światła. Podczas tworzenia nacięcia pojawiał się obraz ciemniejszy od pozostałej powierzchni. Natomiast po poddaniu pracy działaniu światła, promienie przenikały przez nacięcia powodując ich rozjaśnienie. Takie zabiegi miały na celu zaproszenie światła do obrazu. Światło budowało obraz, dzięki niemu nabierał on życia, zmieniał się pod jego wpływem i egzystował zależnie od niego.

 

Katarzyna Doszczak-Fulawka

Katarzyna Doszczak-Fulawka

Prace tego typu nie dawały jednak artystce całkowitej satysfakcji. Za moment przełomowy uznała projekt 72 odcienie szarości. Stworzyła wówczas prace bardzo geometryczne. Wykonane i zbudowane były z kwadratów o tej samej wielkości naklejanych w odpowiednich porządkach jeden na drugim. Takie warstwowe myślenie dało początek technice, której tak usilnie poszukiwała. W oparciu o jeden kolor papieru tworzy kolejne warstwy różniące się od siebie czasem drobnym detalem. Poprzez nakładanie ich na siebie autorka uzyskuje efekt przestrzenności, a wkraczające w obszar pracy światło tworzy w świat pełen subtelnych napięć cienia i koloru.

Katarzyna Doszczak – Fuławka ur. w Kietrzu w 1983. Absolwentka poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom z rysunku pod kierunkiem prof. Joanny Imielskiej. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2007/08 za wyróżniające osiągnięcia w nauce. Wystawę będzie można oglądać od 17 marca do 7 kwietnia 2009.

Dodaj komentarz