• 2009-03-18

Piotr Wierzbicki – Zapis świata. Traktat metafizyczny

Nakładem wydawnictwa Iskry ukazała się książka Piotra Wierzbickiego Zapis świata. Traktat metafizyczny. Książka, idąc tropem starożytnych traktatów o naturze rzeczy, podejmuje próbę opisania świata w tym, co stanowi jego istotę i co go wyróżnia spośród wszystkich światów możliwych.

Spogląda nań nie w wycinkach, przyczynkach, lecz z lotu ptaka, widząc w nim obiekt osobliwy, egzotyczny, monstrualny. Jednym jego skrzydłem są martwe konstelacje Kosmosu, drugim żywe ludzkie ja; gdyby nie ono, istnienie świata nie dałoby się potwierdzić w żaden sposób i byłoby istnieniem bez znaczenia. Stąd rozdziały poświęcone jego talentom poznawczym i doświadczeniom egzystencjalnym (śmierci, narodzinom, pytaniu o sens) oraz Bogu, pojętemu jako hipotetyczny świata kontrapunkt. Książka napisana została z blaskiem, można ją czytać jako dzieło literackie.

Piotr Wierzbicki, ur.1935 r. w Warszawie, ukończył polonistykę na UW. Debiutował w piśmie Współczesność (felietony muzyczne i eseje o poezji XX wieku). Przez dziesięć lat był nauczycielem polskiego. Karierę stałego felietonisty rozpoczął w tygodniku Literatura, a kontynuował w Tygodniku Powszechnym. Burzliwe czasy późnych lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych popchnęły go ku satyrze politycznej i publicystyce. Polemizuje z przeciwnikami i – równie ostro – z przyjaciółmi. W stanie wojennym internowany. Pasjonuje go zjawisko kłamstwa. Postuluje, aby nakaz moralny Nie kłam! uzupełnić równie ważnym przykazaniem Nie daj się okłamać!. Manipulacja, wyrafinowana postać kłamstwa, stanowi nadal centralny przedmiot jego pisarstwa, gdy jako redaktor Gazety Polskiej wojuje na dwa fronty z policją politycznej poprawności i żandarmerią narodowo-katolicką. Po zamachu na Gazetę Polską wycofuje się z udziału w życiu publicznym. Nieprzerwanie, od pierwocin ze Współczesności po ostatnie felietony w Gazecie Wyborczej, kultywuje swe pasje muzyczne.

Ważniejsze książki: Entuzjasta w szkole (1977), Cyrk (1979), Myśli staroświeckiego Polaka (1985), Struktura kłamstwa (1986), Życie z muzyką (1993), Upiorki (1995), Podręcznik Europejczyka (1997), Traktat o gnidach i cd. (1998), Chopin. Portret muzyczny (1999), Mikrokosmos (2002).

Dodaj komentarz