• 2009-03-17

Konrada Ossolińskiego – Ramasama

20 marca 2009 r. o godzinie 18.00 w Galerii Uwaga Schody w Ostrowcu Świętokrzyskim odbędzie się wernisaż wystawy Konrada Ossolińskiego – Ramasama, czyli rama sama. Mimo, że Ossoliński sam określą się jako rzemieślnik, z jego pracowni wychodzą prawdziwe dzieła sztuki. W trakcie wernisażu odbędzie się pokaz sztuki pozłotniczej.

Dla przeciętnego człowieka rama jest tylko zwykłym obramowaniem dzieła plastycznego. Lecz to nie tylko zamknięcie obrazu, a dzieło sztuki samo w sobie odgrywające istotną rolę. Rama podnosi rangę obrazów, pełni rolę ochronną, a także poprawia warunki ekspozycyjne. To nierozerwalny element malarstwa od setek lat, obecny na dworach, w pałacach, a także w kościołach. W dzisiejszych czasach rama odchodzi na plan dalszy i nie pełni już tak istotnej roli jak kiedyś. Konrad Ossoliński uprawia rzemiosło, którym zajmują się już tylko nieliczni, jest ramiarzem – pozłotnikiem. Robi to już prawie 30 lat i ciągle nie brak mu pasji. Ramy popękane, połamane, ocalałe od wyrzucenia trafiają do pracowni Konrada Ossolińskiego jak do szpitala, w którym dostają dodatkowy zastrzyk życia. Poza odnową i konserwacją tworzy on również stylowe ramy na zamówienie od podstaw. To właśnie w jego pracowni możemy jeszcze dostrzec rzemiosło, które bezpowrotnie odchodzi do lamusa.

Konrad Ossolikńsi urodził się 20 listopada 1965 roku w Krakowie. Dzieciństwo spędził w Słomnikach, gdzie uczęszczał do tamtejszej szkoły podstawowej. Od 1980 roku rozpoczął naukę w Szkole Zawodowej nr 9 przy ul. św. Agnieszki w Krakowie na profilu ogólnym. W tejże szkole pobierał naukę zawodu w pracowni pozłotniczej u mistrza rzemiosła pozłotniczego Bronisława Dobranowskiego. W 1983 zdał egzamin czeladniczy i w tym samym roku rozpoczął pracę w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Krakowie. W 1987 obronił egzamin mistrzowski w rzemiośle pozłotnictwa.

Od 1995 roku prowadzi własną działalność w Podgórzu w Krakowie – oprawa obrazów i pracownia pozłotnicza Ossolin Art. Konrad Ossoliński ma na swoim koncie wiele prac pozłotniczych zarówno w Polsce jak i za granicą. Do najważniejszych należą, począwszy od 1984 r. – Sala Audiencyjna na Zamku Królewskim w Warszawie, kościół św. Katarzyny w Krakowie, klasztor Kamedułów na Bielanach, Pałac Prymasowski w Bratysławie (obecna siedziba prezydenta Słowacji), pracownia pozłotnictwa w Monachium oraz w latach 2007/08 prace dla katedry katolickiej w Odessie.

W trakcie wernisażu odbędzie się pokaz sztuki pozłotniczej. Wystawa czynna do końca kwietnia.

Konrada Ossolińskiego – RAMASAMA
ul. Siennieńska 54 
Ostrowiec Świętokrzyski

1 komentarz do artykułu “Konrada Ossolińskiego – Ramasama”

  1. Sony

    Jestesmy BARDZO dumni z tego ze poznalismy TAKIEGO Mistrza pozlotnictwa u nas w Odessie.To bardzo wspanialy i zdolny czlowiek.Zyczymy Konradu Ossolinskiemu wielkich sukcesow i radosci w prace.

Dodaj komentarz