• 2009-03-14

NoTV/Peter Greenaway Tulse Luper VJ Performance (2005 – 2009) / Wydarzenie multimedialne

22 marca 2009 roku w ramach 5. Festiwalu inSPIRACJE odbywającego się w Szczecinie, wystąpi Peter Greenaway (Wielka Brytania). Urodzony w Walii i wykształcony w Londynie, Peter Greenaway przez 4 lata szkolił się na malarza i zaczął tworzyć swoje własne filmy w 1966r. Obecnie mieszka w Amsterdamie.

Kontynuował tworzenie filmów na wiele sposobów, w tym poprzez pracę kuratorską i tworzenie wystaw i instalacji w Europie od Palazzo Fortuny w Wenecji i Joan Miro Gallery w Barcelonie, do Boymans van Beuningen Gallery w Rotterdamie i Luwru w Paryżu. Stworzył 12 filmów długometrażowych i około 50 filmów krótkich i dokumentalnych, regularnie jest nominowany do Konkursów Festiwali Filmowych w Cannes, Wenecji i Berlinie, publikuje książki, pisze libretta do oper i współpracuje z takimi kompozytorami jak Michael Nyman, Glen Branca, Wim Mertens, Jean-Baptiste Barriere, Philip Glass, Louis Andriessen, Borut Krzisnik i David Lang.

Jego pierwszy narracyjny film długometrażowy Kontrakt Rysownika, ukończony w 1982 r. uzyskał ogromną aprobatę krytyki i przyniósł mu międzynarodową sławę oryginalnego filmowca, potwierdzoną przez takie filmy jak Kucharz, Złodziej, jego Żona i jej Kochanek, Książka do Poduszki, Walizki Tulse Luper, i niedawny Nocne stróżowanie.

17 czerwca 2005 r., Peter Greenaway, zademonstrował w Klubie 11 w Amsterdamie swój pierwszy set VJski w trakcie wieczoru sztuki wizualnej NoTV CNCDNC. Do muzyki DJ Serge Dodwell (Radar), VJ Greenaway użył do swojego wystąpienie specjalnego systemu VJ składającego się z dużego dotykowego ekranu plazmowego, stworzonego dla CNCDNC przez BeamSystems. Używając tego systemu, Greenaway wyświetlił 92 historie Tulse Luper na 12 ekranach Klubu 11 w sposób wieloekranowy i w czasie rzeczywistym miksował te obrazy.

Efekt był oszałamiający: Greenaway rozbujał tłum 11- amsterdamskiej świątyni Vjskiej, mieszając swoje awangardowe obrazy kinowe (zaczerpnięte z filmu Walizki Tulse Luper) z ciężkim remiksem filmowy DJ’a Radara. Opanowując ogromny ekran dotykowy, Greenaway, nowonarodzony dyrygent obrazu w czasie rzeczywistym dostarczył widzom zupełnie nowe doświadczenie: Kino na żywo w najlepszym wydaniu.

Fantastyczny debiut VJ’ski Petera Greenawaya nie przeszedł niezauważony. Jako dyrygent obrazu w czasie rzeczywistym wreszcie uwolnił się od klasycznej kinowej linearności. Ze swym niesamowitym okiem filmowca i energicznym podejście Greenaway zyskał szacunek VJów na całym świecie i tym samym postawił krok na najwyższej międzynarodowej scenie VJskiej. Podczas Festiwalu inSPIRACJE Peter Greenaway przedstawi oszałamiające show wspólnie ze światowej sławy DJ’em Younderboi z Węgier.

Tematem tegorocznych, piątych już inSPIRACJI, jest szeroko definiowana przestrzeń. Pojęcia tego można używać w wielu znaczeniach, można mówić o przestrzeni niemożliwej, fizycznej, mentalnej, publicznej, prywatnej czy też wolnej przestrzeni. Tak też rozumianą przestrzeń będzie można zobaczyć w realizacjach artystycznych podczas tej edycji Festiwalu.

Dużym wyzwaniem organizacyjnym są prace w przestrzeni publicznej. Zaprezentowane zostaną: wzgórze Big Sister paryskiego artysty Akroe, instalacje Materia Prima II Sławomira Brzoski oraz Usadowienie Katarzyny Majak czy kilkumetrowy znacznik Google – Berlińczyka Arama Bartholla, ustawiony w samym centrum miasta, dokładnie tam, gdzie wpisując słowo Szczecin pokazuje się wirtualny znacznik w wyszukiwarce. Po mieście będzie można podróżować specjalnym tramwajem, w którym hiszpańska grupa artystyczna Platonique, udostępni słuchanie muzyki i legalnie zgranie wybranych utworów na dowolny nośnik.

Zostaną pokazane również projekty dwóch kuratorek Karoliny Jabłońskiej i Anki Leśniak pt.: ENTER/ESCAPE. Jak malarstwo kształtuje nowe przestrzenie? Są to prace artystów kilku pokoleń m.in.: Wojciecha Fangora, Leona Tarasewicza czy Dominika Lejmana.

Kolejny projekt, pokazywany w ramach inSPIRACJI, to zaproponowana przez kuratora Wodka wystawa zbiorowa Wszystkie kolory są dozwolone, pod warunkiem, że nie przeszkadzają w handlu, obejmująca ciekawy zestaw prac, ukazujący kulturę koloru w przedmiotach codziennego użytku.

W Szczecinie gościć będą architekci światowej sławy Carlo Rattiego i Marca Tamschicka, specjalizujący się w interaktywnej architekturze, którzy prezentowali swoje realizacje na ubiegłorocznym Expo w Saragossie.
Będzie można zobaczyć eksperyment multimedialny Ku Nirwanie Stefana Wojneckiego, nowych technologii dla przestrzeni filmowej zaprezentowane przez Zbigniewa Rybczyńskiego, czy wreszcie wydarzenia multimedialnego NoTV Tulse Luper VJ Tour Petera Greenewaya.

NoTV/Peter Greenaway Tulse Luper VJ Performance (2005 – 2009) / Wydarzenie multimedialne
22 marca 2009 r.
Stara Lokomotywownia, Czarnieckiego 8, Szczecin
godzina 20:00

Dodaj komentarz