• 2009-03-10

VI Festiwal Podróżników – 3 Żywioły

W dniach od 13 do 15 marca w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie potrwa VI Festiwal Podróżników 3 Żywioły. W programie festiwalu znalazły się spotkania z podróżnikami i globtroterami, pokazy slajdów, zdjęć, filmów, nocny maraton filmów turystyczno-podróżniczych i imprezy towarzyszące: wystawy oraz stoiska wystawiennicze biur proponujących aktywne podróżowanie.

Żeglowcem przez pustynię Gobi

Żaglowcem przez pustynię Gobi

Spotkania poprowadzą: Marek Tomalik – podróżnik, dziennikarz National Geographic Polska, autor setek publikacji i kilkunastu wystaw fotograficznych. Pisze o podróżach i o muzyce. Współautor programu Globtroter – 15 lat na antenie w Radia Kraków. Miłośnik i znawca Australii. Organizator wypraw w australijski outback – m.in. Australia Zachodnia 2002 (nagrodzonej prestiżowym Kolosem), Śladami Strzeleckiego 2004 (wyróżnienie Kolosy). Od 2001 roku prowadzi Klub Podróżnika Shackleton.

Piotr Trybalski - geograf, dziennikarz, fotografik. Czuje się dobrze wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego. Wierny miejscom, które odwiedza. Dotarł drogą lądową do Nepalu, objechał Indie dookoła, gnał minibusem przez pakistańską pustynię, witał króla wioski na madagaskarskiej prowincji i kłaniał się Górze Gór. Dał sobie ukraść buty w tureckim meczecie i ogolić głowę w wiosce trędowatych, latał bez celu motolotnią nad dżunglą dorzecza Orinoko. Ponad wszelkie materialne dobra kultury ceni sobie dymek biri wśród rybaków z Puri.

Szczegółowy program:

13 marca / sala teatralna NCK / Piątek dzień filmowy
godz. 19.00 Otwarcie Festiwalu
godz. 20:00 – 06:00 Nocny Maraton Filmowy
kilkanaście filmów, w tym: Spotkania na krańcach świata, W górę Jangcy i Księga rekordów Sztuki

Festiwal podróżników

Festiwal podróżników

14 marca / sala teatralna NCK
godz. 14.00 / Wojciech Maciejewski, Grzegorz Szczygieł, Piotr Biernacki – Autem na dach świata
godz. 15.00 / Anna Grebieniow – Żaglowozem przez pustynię Gobi
godz. 16.00 / Barbara Radwańska i Adam Kwaśny – Kuba – czułość i santeria
godz. 17.00 / Anna i Jakub Urbańscy – Po trzykroć Papua
godz. 18.00 / Asia i Edi Pyrek – Dlaczego podróżowanie uzależnia, czyli co zjadła Alicja po drugiej stronie lustra
godz. 19.00 / Elżbieta Dzikowska – W podróży ważny jest uśmiech

15 marca / sala teatralna NCK
godz. 14.00 / Katarzyna Gembalik i Mikołaj Książek – Jeźdźcy burzy (Pakistan)
godz. 15.00 / Rajesh Kumar Shaw – Koła życia i Dziennik podróży do dżungli Sunderban
godz. 16.00 / Lech i Wojciech Flaczyńscy – Z czekanem i pagajem (Alaska 2007)
godz. 17.00 / Andrzej Piętowski – Kanion Colca – polskie odkrycie, międzynarodowa inwazja, wspólna odpowiedzialność
godz. 18.00 / Kinga Baranowska – Pierwsza Polka na dwóch ośmiotysięcznikach

Kinga Baranowska

Kinga Baranowska

Wystawy:
Elżbieta Dzikowska – Świat z bliska – pokazuje naturę – wodę, piasek, kory drzew, przekroje drzew, ziemię – w formie małych fragmentów przeskalowanych do dużych formatów, co sprawia, że natura nabiera innego wymiaru, staje się najbardziej realistyczną abstrakcją, zaświadczając, że z niej to właśnie czerpią inspirację różne kierunki sztuki.

Anna i Jakub Urbańscy – Ludzie, duchy, drzewa – wystawa dokumentuje Papuę – region dosyć odległy, egzotyczny i niezwykle rzadko odwiedzany przez polskich podróżników. Przybliża plemię Asmat, zamieszkujące południe wyspy – rzeźbiarzy, owianych famą łowców głów i kanibali.

Beata Zalot – Miejsca bliskie i dalekie - pastele Beaty to wędrówka po starych podwórkach, odkrywanych zaułkach, m.in. na Słowacji, Węgrzech, w Grecji, Wenezueli, Laosie i we Lwowie. Świat postrzega emocjami. Pisze wiersze, opowiadania, maluje i fotografuje, podróżuje. Jest absolwentką filologii polskiej UJ, redaktor naczelną Tygodnika Podhalańskiego.

Dodaj komentarz