• 2009-03-10

Polska sztuka złotnicza w Monachium i Warszawie

Do 19 kwietnia 2009 roku w Teatrze Współczesnym w Warszawie można oglądać wystawę Kolekcja współczesnej polskiej sztuki złotniczej ze zbiorów Marii Magdaleny Kwiatkiewicz.

Mariusz Pajączkowski

Wally Olins, guru światowego brandingu, uważa, że polska sztuka powinna być jednym z filarów w tworzeniu nowego, międzynarodowego wizerunku Polski. Polscy artyści, nie tylko zdaniem Olinsa, dzięki swoim talentom i oryginalności są idealnymi ambasadorami nowoczesnej Polski. Dlatego tak cenna jest każda inicjatywa promująca zagranicą polską sztukę współczesną. Wystawa Kolekcji współczesnej polskiej sztuki złotniczej ze zbiorów Marii Magdaleny Kwiatkiewicz miała swoją międzynarodową premierę podczas największych w UE targów jubilerskich Inhorgenta Europe, odbywających się w lutym, w Monachium.

Paulina Jagustyn

Paulina Jagustyn

To jedyna znana, prywatna kolekcja współczesnego polskiego złotnictwa, obejmująca całe jego spektrum – od biżuterii tradycyjnej po małe formy rzeźbiarskie. Składają się na nią prace ponad stu projektantów, zarówno o uznanym dorobku artystycznym, jak i młodych twórców ‒ m.in. unikaty oraz dzieła powstałe na zamówienie kolekcjonerki. Nie brak wśród nich prac niekonwencjonalnych, zarówno pod względem formalnym, jak i warsztatowym, wykorzystujących oprócz szlachetnych kruszców i kamieni także inne tworzywa, niekojarzące się zwykle z biżuterią. Wiele spośród nich może być interpretowanych w kategoriach symbolu, jako oryginalna forma dialogu z otoczeniem i światem.

Krzysztof Roszkiewicz

Krzysztof Roszkiewicz

Teatr Współczesny, Warszawa, ul. Mokotowska 13.

Dodaj komentarz