• 2009-03-10

Miasto Jewgienija Griszkowca w Teatrze Ateneum

14 marca 2009 roku o godzinie 19.00 w Teatrze Ateneum w Warszawie odbędzie się premiera przedstawienia Miasto Jewgienija Griszkowca w reżyserii Artura Urbańskiego. Akcja sztuki rozgrywa się w którymś z wielkich miast. I jest tam jak wszędzie: miasto zdaje się być to samo, jest ten sam adres, te same problemy, ci sami ludzie. Główny bohater sztuki Jewgienija Griszkowca szuka wyjścia ze ślepej uliczki zwykłego życia. Wokół niego ktoś robi remont, ktoś się żeni, ktoś się odchudza…, a On obsesyjnie zadaje sobie jedno pytanie: jak żyć i odczuwać naprawdę? Wie, że musi coś zmienić. Dlatego z premedytacją niszczy swoje małżeństwo i planuje ucieczkę. Czy uda mu się odzyskać utraconą nadzieję i wyrwać z objęć tytułowego Miasta?

W roli głównej, jako On, wystąpi Przemysław Bluszcz – znany ze świetnych ról teatralnych ( Fazi w Made In Poland, Benek Cygan w Balladzie o Zakaczawiu) czy filmowych (Tadek w filmie W dół kolorowym wzgórzem czy Leszek Martinek w Skazany na bluesa). W Mieście, w pozostałych rolach wystąpią: Katarzyna Herman, Wojciech Brzeziński, Arkadiusz Nader i Marian Opania.

Reżyserem spektaklu jest Artur Urbański – reżyser filmowy i teatralny. Jego debiutem fabularnym był, nakręcony w 2000 roku i kilkakrotnie nagrodzony, film Bellisima. Na scenie dramatycznej Urbański zadebiutował w 1993 roku. W łódzkim Teatrze im. Jaracza przygotował Equusa Petera Shaffera. Na scenie TR Warszawa zaproponował realizacje współczesnego dramatu – Howie i Rookie Lee Marka O’Rowe’a (2001) i Obróbka Martina Crimpa (2002). W 2008 roku, we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, przygotował Powrót do domu Harolda Pintera. Miasto Jewgienija Griszkowca to pierwsze przedstawienie Artura Urbańskiego w Teatrze Ateneum w Warszawie.

Jewgienij Griszkowiec (ur. w 1967 r.) to dziś jeden z najciekawszych współczesnych autorów rosyjskich. Zwany jest człowiekiem – teatrem, gdyż jest zarazem dramaturgiem, reżyserem, jak i aktorem. Dramaty Griszkowca z pozoru opowiadają o sprawach banalnych, zwyczajnych. Kryją one jednak uniwersalne prawdy o dążeniach i pragnieniach ludzi, których codziennie mijamy na ulicy. Dzięki tej umiejętności odnalezienia poezji życia, dramaty Griszkowca zyskują niewymuszoną lekkość i autentyczność. Pisarz ceniony jest nie tylko za swoją niezwykłą wrażliwość, ale także za specyficzny dowcip i ciepłą ironię, jaką obdarza swoich bohaterów. W Polsce wystawiono już kilka dramatów Griszkowca: Zimę, Jak zjadłem psa, Jednocześnie i Planetę.

tłumaczenie – Anna Mirkes Radziwon, Marek Radziwon
reżyseria i scenografia – Artur Urbański

Obsada:
On – Basin Sergiej Aleksandrowicz – PRZEMYSŁAW BLUSZCZ
Ona – Tatiana, jego żona – KATARZYNA HERMAN
Ojciec – Basin Aleksander Gieorgijewicz, jego ojciec- MARIAN OPANIA
Maksim – jego przyjaciel – ARKADIUSZ NADER
Kierowca – taksówkarz – WOJCIECH BRZEZIŃSKI

Dodaj komentarz