• 2009-03-10

Film, muzyka, teatr w Gazeta Cafe

10 marca o godzinie 19.00 w redakcji Gazety Wyborczej w Warszawie w ramach cyklu Film, muzyka, teatr w Gazeta Cafe, odbędzie się spotkanie z Grzegorzem Jarzyną i Janem Englertem. Będzie ono poświęcone m.in. współpracy obu artystów przy spektaklu T.E.O.R.E.M.A.T. w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Spotkanie poprowadzi Remigiusz Grzela.

fot. Stefan Okołowicz

Od czasu zrealizowania przez Piera Paolo Pasoliniego kultowego, choć znanego głównie we wtajemniczonych koneserskich gronach, filmu Teorema minęło 40 lat. Wtedy, w 1968 roku, świat zmierzał do wielkiego przesilenia. Społeczne napięcia wynikały w równym stopniu z frustrującego braku, jak i z nadmiaru, który w efekcie okazywał się brakiem. W swoim najnowszym projekcie Jarzyna wykorzystuje strukturę dzieła Pasoliniego do przeprowadzenia studium doświadczenia granicznego, czy raczej doświadczenia granicy.

W życiu bohaterów spektaklu, podobnie jak w życiu każdego człowieka, pojawia się taki punkt krytyczny, wyrasta taki mur, który – jak twierdził Karl Jaspers – wymaga decyzji: albo wyłączyć się z życia, albo osiągnąć wyższą świadomość i przekroczyć dotychczasowe ograniczenia.

Gazeta Cafe, 10 marca, godz. 19.00
Gazeta Wyborcza, Czerska 8/1

Dodaj komentarz