Juliusz Słowacki w ilustracji

Od 9 do 31 marca 2009 roku w BWA Galerii Zamojskiej można oglądać wystawę Juliusz Słowacki w ilustracji.  W 2009 r. przypada rocznica 200 lat od urodzin wielkiego poety i 160 lat od jego śmierci. Juliusz Słowacki – ur. 4 września 1809 r. w Krzemieńcu, zm. 3 kwietnia 1849 r. w Paryżu – jeden z najwybitniejszych poetów polskich doby romantyzmu, dramaturg i epistolograf. Obok Mickiewicza, Krasińskiego i Norwida określany dawniej jako jeden z tzw. Wieszczów Narodowych.

Janusz Stanny ''Balladyna'', fot. Janusz Zimon

Janusz Stanny ''Balladyna'', fot. Janusz Zimon

Wystawa jest efektem XVI Ogólnopolskiego Pleneru Ilustratorów, organizowanego przez BWA Galerię Zamojską. Składa się na nią 45 prac 22 autorów,ilustrujących m.in.takie utwory jak: Beniowski, Król Duch, Balladyna, Lilla Weneda. Bogactwo treści, odmienność szkół, doświadczeń i postaw ilustrujących je twórców, zaowocowały wielką różnorodnością rozwiązań formalnych i warsztatowych.

Poezja Juliusza Słowackiego nie należy do literatury często ilustrowanej. Przesycona jest tęsknotą za Ojczyzną i smutkiem wywołanym świadomością upływającego czasu wobec nieuchronności zbliżającej się śmierci, skomplikowana w warstwie intelektualnej i emocjonalnej, wysublimowana. Artyści ilustratorzy biorący udział w wystawie to m.in. Janusz Stanny, Józef Wilkoń, Krystyna Michałowska, Wanda i Bogusław Orlińscy.

Wystawa czynna od 9 marca do 31 marca
w siedzibie BWA Galerii Zamojskiej, ul. Staszica 27
22-400 Zamość

Dodaj komentarz