• 2009-03-06

Polskie filmy na festiwalu TOFIFEST 2009

Ostateczny termin zgłaszania filmów na festiwal Tofifest mija 25 kwietnia 2009 roku. Rokrocznie toruński festiwal filmowy TOFIFEST prezentuje kilkadziesiąt najnowszych polskich filmów krótko i ełnometrażowych. W 2009 roku TOFIFEST zaprasza wszystkich polskich filmowców z każdego zakątka kraju i zagranicy do zgłaszania swoich filmów do specjalnego Konkursu Polskiego oraz do pozostałych konkursów – pełno i krótkometrażowego. Toruńska impreza czeka na filmy zarówno od filmowców zawodowych jak i do amatorów. Fabuły, animacje, twórcze dokumenty czy eksperymenty.

TOFIFEST od kilku lat promuje polskich młodych filmowców prezentując ich filmy w kraju i poza granicami. W tym celu powołana została nawet specjalna inicjatywa FOCUS TOFIFEST, która w 2009 roku obchodzić będzie swoje pięciolecie. W jej ramach co roku prezentowanych jest kilku obiecujących, dynamicznie wchodzących w świat filmu reżyserów, dokumentalistów i aktorów oraz ich filmy. W ciągu czterech dotychczasowych edycji zaprezentowani zostali tacy twórcy jak: znakomici dokumentaliści Maciej Cuske i Marcin Sauter, legendy polskiego offu Dominik i Piotr Matwiejczykowie oraz Bodo Kox, reżyserzy Anna Jadowska, Tomasz Szafrański, Filip Marczewski, Wojciech Kasperski, Łukasz Palkowski, Piotr Szczepański, aktorzy Piotr Głowacki i Marcin Dorociński.

W ubiegłym roku po raz pierwszy uruchomione zostało na festiwalu osobne pasmo konkursowe dla polskich filmów, które wygrały Sztuczki Andrzeja Jakimowskiego. W roku 2009 Konkurs Polski stanie się pełnowymiarowym wydarzeniem, a Złoty Anioł nagroda główna konkursu trafi w ręce autora najlepszego polskiego filmu pełnometrażowego. Konkurs Polski uzupełnia silna sekcja polska w Konkursie Krótkometrażowym i nasi reprezentanci w Konkursie Pełnometrażowym. Nie od dziś wiadomo, że polski krótki metraż to potęga, nie dziwi wiec fakt, iż to właśnie polskie krótkie filmy triumfowały w ostatnich latach na TOFIFEST (wyjąwszy konkurs 2008). Dlatego organizatorzy szczególnie serdecznie zapraszają polskich filmowców z wszystkich regionów kraju, a także tych, którzy przebywają teraz za granicami, do zgłaszania swoich filmów. Czy to produkcji profesjonalnych czy amatorskich.

Warto dodać, że TOFIFEST promuje też młodych filmowców polskich z regionu Kujaw i Pomorza. Najstarsza w Polsce czysto regionalna nagroda filmowa FLISAK, trafia od sześciu lat z rąk prezydenta Torunia w ręce najciekawszych polskich filmowców związanych z regionem. Otrzymali ją już torunianie Łukasz Karwowski (Mała wielka miłość), Rafał Kapeliński (Emilka płacze) i bydgoszczanie Maciej Cuske (Kuracja) czy Tomasz Szafrański (Diabeł).

Siódma edycja TOFIFEST, która odbędzie się w dniach 26 czerwca – 3 lipca w Toruniu szczególnie ciepło zaprasza polskich filmowców. Wszelkie informacje na temat zgłoszenia (w tym regulamin) oraz kartę zgłoszenia on-line znajdziecie na stronie www.tofifest.pl.
Adres do wysyłki zgłoszeń i kopii filmów na DVD:

International Film Festival TOFIFEST
Fundacja Biuro Kultury
Rynek Staromiejski 9/3
87-100 Toruń

Dodaj komentarz