Dzień Afryki – zbiórka zainteresowania afrykańską kulturą

8 marca 2009 roku Fundacja Wspierania Twórczości, Kultury i Sztuki ARS organizuje całodniowy event poświęcony Afryce – jej pięknu, ale i problemom. Całość zogniskowana jest wokół wystawy zdjęć z Sudanu, których autorzy – studenci i pracownicy Instytutu Prahistorii UAM, pod pieczą prof. Włodzimierza Rączkowskiego – przybliżą w fotograficznym skrócie nie tylko swoją pracę, ale także społeczeństwo i kulturę Sudanu.

Event rozpocznie happening na Starym Rynku, którego celem jest nie tylko zainteresowanie przechodniów do wzięcia czynnego udziału w projekcie, ale także wskazanie jak ciekawą kulturę posiada Afryka. W ciągu dnia w Klubie ZAK odbywać się będą wykłady, w których udział biorą pracownicy naukowi Instytutu Prahistorii, Instytutu Kulturoznawstwa oraz Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM. Dodatkowo głos zabiorą osoby, które swoją działalność skupiają właśnie wokół Afryki wielokrotnie wyprawiając się na Czarny Ląd. W czasie trwania wykładów dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez studentów archeologii. Całość zakończy impreza taneczna w Klubie ZAK – oczywiście w afrykańskich rytmach.

Event ten jest częścią całorocznego projektu, którego celem jest m.in. spojrzenie poprzez lokalny pryzmat na problemy natury ogólnej takie jak tolerancja, europocentryzm, ścieranie się kultur czy bariery kulturowe.

Szczegółowy harmonogram:

godz. 14.00 – Stary Rynek – happening zorganizowany przez Poznańskie Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Kulturoznawstwa, Fundację ARS i przyjaciół.

godz. ok. 15:00 do 18:00 – Klub ZAK – seria wykładów

dr Maciej Kijko (Instytut Kulturoznawstwa UAM) – wprowadzenie o problemie ścierania się kultur

mgr Paweł Polkowski (Instytut Prahistorii UAM) – o działaniach archeologicznych w Sudanie/ kulturze tego państwa/ panującej tam obecnie sytuacji.

pani Anna Łożyńska – o działaniach Amnesty International w Sudanie oraz o Misjach edukacyjnych w Ghanie

prof. Ryszard Vorbrich (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM) – o problemach edukacji w Afryce

Całość odbędzie się z afrykańską muzyką i filmami w tle. W trakcie trwania wykładów grupa studentów archeologii w Fundacji ARS przeprowadzi warsztaty dla dzieci.

godz. 18:00 – wernisaż wystawy w Galerii ARS (ul. Szyperska 2). Na wystawie pokazane zostaną zdjęcia zrobione przez pracowników i studentów Instytutu Prahistorii UAM w Sudanie.

Ogród Botaniczny – Wystawa 04.04 – 14.04

od ok. 19.00 – klub ZAK – impreza taneczna w afrykańskich rytmach

Klub ZAK ul.Szyperska 2/Ogród Botaniczny

Dodaj komentarz