• 2009-03-05

24 klatki na sekundę. Rozmowy o animacji

6 marca 2009 roku o godzinie 18.00 w Galerii Entropia we Wrocławiu odbędzie się pokaz filmowy i prezentacja książki Mariusza Frukacza 24 klatki na sekundę. Rozmowy o animacji. Rozmowy o animacji składa się z 21 wywiadów Mariusza Frukacza z twórcami animacji urodzonymi w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Wśród rozmówców Frukacza znaleźli się: Tomasz Bagiński, Wojciech Bąkowski, Anna Błaszczyk, Małgorzata Bosek, Tomasz Głodek, Andrzej Gosieniecki, Joanna Jasińska-Koronkiewicz, Janek Koza, Tomasz Kozak, Norman Leto, Maciej Majewski, Marta Pajek, Anna Pankiewicz, Izabela Plucińska, Kamil Polak, Tomasz Siwiński, Robert Sowa, Wiola Sowa, Edyta Turczanik, Wojciech Wawszczyk i Olga Wroniewicz.

Są oni, zdaniem autora, reprezentatywni dla swojego pokolenia, które debiutowało na początku XXI wieku lub pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Pokolenia, które już dzisiaj stanowi o sile polskiej animacji świętującej w 2008 roku swój jubileusz. Ten rok jubileuszowy skłonił autora do pytań o to, dokąd zmierza polski film animowany, jaka jest jego przyszłość, ale też co inspiruje młodych twórców i jakie jest ich spojrzenie na historię animacji. Obraz, który wyłania się z tych rozmów, pozwala czytelnikowi wyobrazić sobie, czym jest i czym może być dziś animacja, oraz zobaczyć, jakie tematy ogarnia uważny wzrok twórców.

Osobom ciekawym warsztatu animatora książka odsłania zaplecze techniczne reżyserów, a tym, którzy chcą się animacją zająć, przybliża możliwe drogi, którymi mogą podążać. Wszystkim zaś, którzy znają najnowsze filmy animowane, pozwala pełniej poznać tworzących je artystów. Książka stanowi część projektu 24 klatki na sekundę, który został włączony przez Polskie Wydawnictwo Audiowizualne w ramy obchodów 60-lecia polskiej animacji. Pomysłodawcą projektu był Mariusz Frukacz a producentem spotkań oraz wydawcą książki krakowski klub Lokator.

Mariusz Frukacz (1976) – filmoznawca, krytyk, kurator i organizator imprez oraz festiwali filmowych. Redaktor działu Animacja w Tekstyliach Bis. Słowniku młodej polskiej kultury (Kraków 2006), publikuje w miesięcznikach Kino oraz Mrówkojad. Współautor książki Polski film animowany (Warszawa 2008) oraz redaktor dwupłytowej antologii młodej polskiej animacji wydanej przez Polskie Wydawnictwo Audiowizualne pt. Akcja animacja. Filmy najnowsze. Autor książki 24 klatki na sekundę. Rozmowy o animacji (Kraków 2008), w której znalazło się 21 wywiadów przeprowadzonych z artystami urodzonymi w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Galeria Entropia Wrocław ul.Rzeźnicza 4

/jpgi: Kozak-Romans.JPG,
Majewski – Zle psy.jpg/

1 komentarz do artykułu “24 klatki na sekundę. Rozmowy o animacji”

  1. Alex M.

    Bardzo ciekawy temat. Będę musiała zdobyć tę książkę:)

Dodaj komentarz