• 2009-03-03

Inspiracje. W świecie fotografii Haliny i Leonarda Idziaków

Od 28 lutego 2009 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach można oglądać wystawę twórczości nestorów śląskiego środowiska fotografików – Haliny Holas-Idziakowej i Leonarda Idziaka. Ekspozycja zainauguruje IV edycję Festiwalu Sztuki Filmowej Celuloid, Człowiek, Cyfra poświęconego twórczości Sławomira Idziaka. Wystawa potrwa do 10 kwietnia 2009 roku.

Fot. Halina Holas-Idziakowa oraz Leonard Idziak

Ekspozycja ukazuje międzypokoleniowe związki twórcze w rodzinie fotografików Holasów oraz Idziaków, działających w Katowicach od 1930 roku. Od kilkudziesięciu lat zajmują znaczące miejsce w środowisku fotografików śląskich, przekazując kolejnym pokoleniom tajniki warsztatu i kunsztu. Ich sztuka wywodzi się z najlepszych nurtów fotografii polskiej, a doskonałość warsztatowa prac zawsze jest podporządkowana kreacji obrazu. Wśród kontynuatorów tradycji artystycznej jest syn Haliny i Leonarda Idziaków Sławomir, światowej sławy operator filmowy.

Wystawa inauguruje IV edycję Festiwalu Sztuki Filmowej Celuloid, Człowiek, Cyfra poświęconego twórczości Sławomira Idziaka. Organizatorem imprezy jest Instytucja Filmowa Silesia-Film w Katowicach, Muzeum Śląskie i Związek Polskich Artystów Fotografików Okręgu Śląskiego. Fotografie pochodzą ze zbiorów Haliny Holas-Idziakowej i Leonarda Idziaka, Muzeum Śląskiego oraz ZPAF-u.

Fot. Halina Holas-Idziakowa oraz Leonard Idziak

Halina Holas- Idziakowa i Leonard Idziak są fotografikami, którzy swoją twórczość wywiedli z dziedzictwa pokoleniowego i wzbogacili własnym kunsztem. Ojciec Haliny Józef Holas przed I wojną światową był już uznanym fotografem. W czasie festiwali wagnerowskich w Bayreuth kierował fotograficznym atelier cesarskiego fotografa Piperhoffa, później miał zakłady we Lwowie, Poznaniu, Koninie.

Śląska historia rodziny zaczęła się w 1930 roku, kiedy Józef Holas zakupił powstały w roku 1887 zakład fotograficzny Langego w Katowicach przy ul. Pierackiego 7. Atelier Foto-Holas prowadzone przez małżeństwo Józefa i Karolinę Holasów przez dziesiątki lat było jednym z najbardziej renomowanych zakładów na Śląsku. Do rodziny Holasów w 1937 roku dołączył mąż Haliny Leonard Idziak, zawodowy fotograf, który wcześniej współpracował ze znanym z artystycznych osiągnięć atelier Schabenbeck w Zakopanem.

Fot. Halina Holas-Idziakowa oraz Leonard Idziak

Po śmierci ojca współwłaścicielem zakładu została Halina Holas-Idziakowa, która przez długie lata wraz z mężem zarządzała firmą. W rękach rodziny zakład pozostawał do roku 2002, w którym przestał istnieć. W tym czasie małżonkowie realizowali swoją działalność artystyczną oraz brali czynny udział w tworzeniu zrębów organizacji twórczej na Śląsku. Po II wojnie światowej Halina zaangażowała się w konsolidowanie środowiska fotografików oraz jako członek warszawskiego ZPAF-u została założycielką delegatury katowickiej. Do dziś czynnie uczestniczy w działaniach organizacyjnych i projektach artystycznych Związku.

Idziakowie wystawiali prace na wielu pokazach krajowych i zagranicznych. Wyrazem uznania dla ich dorobku było przyjęcie w latach 60. minionego wieku do FIAP-u – Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej i nadanie Pani Halinie w 1965 roku tytułu AFIAP.

Kurator wystawy:  Danuta KowalikDura

Wystawa potrwa do 10 kwietnia 2009 roku.

Dodaj komentarz