• 2009-03-03

Wystawa prac Isabelli Hollauf w krakowskim Bunkrze Sztuki

5 marca 2009 roku o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej – Bunkier Sztuki, odbędzie się wernisaż wystawy prac Isabelli Hollauf. Punktem wyjścia dla wystawy Isabelli Hollauf są przemiany w przestrzeni publicznej, które nastąpiły przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Tytułowe miejsca rekreacyjne to nic innego jak dostępne dla wszystkich strefy spędzania wolnego czasu: parki, place zabaw, ogródki działkowe.

Isabella Hollauf - Śląskie Wesołe (Chorzów, 2007)

Isabella Hollauf - Śląskie Wesołe (Chorzów, 2007)

Miały one upowszechniać kulturę i wypoczynek oraz świadczyć o wspólnocie obywateli. Czy te precyzyjnie zaaranżowane przestrzenie mają w sobie potencjał, który mógłby być wykorzystany obecnie? Czy bezruch panujący w wielu miejscach rekreacyjnych oznacza, że były one jedynie idealistycznym założeniem, które nigdy nie mogło zostać zrealizowane?

Isabella Hollauf koncentruje się głównie na sytuacji w byłym bloku komunistycznym, ale także w krajach takich jak Austria i Szwecja, gdzie idee socjalistyczne były wyjątkowo silne. Fotografie artystki pokazują jak wielkim zmianom uległy publiczne przestrzenie przeznaczone do wypoczynku. Zatracające swój charakter, opustoszałe i zaniedbane, nie stanowią już centrum spotkań, ale raczej miejsca przechodnie. Nadal jednak fascynują artystów, którzy tak jak Hollauf, zajmują się archeologią wizualności.

Ważną częścią projektu Hollauf są fotografie wykonane w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Źródłem informacji o tym miejscu była dla artystki miejska strona internetowa, na której artystka znalazła klasyfikację chorzowskich atrakcji według nazwy, wieku i opłat za użytkowanie. Krótkie notki stały się częścią cyklu fotograficznego tworząc komentarz do obecnego statusu tych urządzeń, a także kondycji samego parku, łącząc jego funkcję emocjonalną z ekonomiczną.

Melancholijne zdjęcia Isabelli Hollauf prowokują do pytań o to jak bardzo zmieniła się idea budowania wspólnoty. Podkreślają także staromodność miejsc rekreacyjnych, które nie przeszły sprawdzianu transformacji, pozostały na uboczu, jako nieopłacalne inwestycje. Pomimo tego, że powstawały z myślą o praktycznym ich wykorzystaniu, z perspektywy czasu wydają się być utopią. Jednocześnie te, które zostały poddane rewitalizacji, potrafią nadal przyciągnąć tłumy.

Wybrane wystawy indywidualne:
Recreation Spaces, Instytut Sztuki Współczesnej, Dunaújváros (2009); Erholungsräume, Galerie für Zeitgenössische Kunst, Lipsk (2008); Galerie Freihausgasse, Villach (1998); Austriacki Instytut Kulturalny, Londyn (z Sonją Bischur, 1997); Kunstverein Kärnten, Klagenfurt (1991)
Wybrane wystawy zbiorowe:
Stalking Utopia, Instytut Sztuki Współczesnej, Dunaújváros (2008); Lange nicht gesehen. Long time no see, MUSA – Museum auf Abruf, Wiedeń (2007);Blickwechsel, Museum Moderner Kunst Kärnten, Klagenfurt (2004); Kunst hautnah, Künstlerhaus, Wiedeń (2000); Zum Lieben, Museum für angewandte Kunst, Wiedeń (1998); Diagonal, Museo de arte contemporaneo, Sevilla (1992)
Wystawa zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu Austriackiego Konsulatu Generalnego w Krakowie i Austriackiego Forum Kultury.

Wystawa potrwa do 2 kwietnia 2009 roku.

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki,
Plac Szczepański 3a, Kraków

Dodaj komentarz