• 2009-03-02

Polska prapremiera Szefa wszystkich szefów

W niedzielę, 8 marca, o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku odbędzie się polska prapremiera Szefa wszystkich szefów Larsa von Triera w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego. Mała firma informatyczna, a w niej szef, Ravn, wykorzystujący i manipulujący grupą swoich pracowników. Może sobie na to bezkarnie pozwolić, gdyż wmówił im, że wszystkiemu winny jest jego szef, który nakazuje mu tak bezlitosne postępowanie. Gdy jednak Ravn zechce sprzedać swoją firmę, będzie musiał zawezwać swego nieistniejącego szefa, by ten podpisał umowę. Ratunku dla siebie poszuka w teatrze.

Plakat do spektaklu "Szef wszystkich szefów"

Plakat do spektaklu "Szef wszystkich szefów"

Reżyserem Szefa wszystkich szefów jest Krzysztof Rekowski, absolwent Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie i Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Na scenie zawodowej zadebiutował Zimą pod stołem Rolanda Topora w Teatrze Ludowym w Krakowie. Spektakl ten prezentowany był z dużym sukcesem na festiwalu w Cividale del Friuli we Włoszech. Od tej pory zrealizował wiele przedstawień, m.in. Zwyczajne szaleństwa Petra Zelenki w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Merylin Mongoł Nikolaja Kolady, Żabią Królową Kerstin Specht, Nieśmiałego na dworze Tirso de Moliny w Teatrze J.Kochanowskiego w Opolu, Dialogi o zwierzętach Aleksandra Żelezcowa, Romea i Julię Williama Shakespeare’a w Teatrze Norwida w Jeleniej Górze, Grubą świnię Neila La Bute’a w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Współpracował też z Teatrem Współczesnym w Szczecinie i Laboratorium Dramatu w Warszawie. Dialogi o zwierzętach zostały nagrodzone na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi (2005), a Romea i Julię wyróżniono jako najlepszą polską inscenizację szekspirowską w sezonie 2005/2006 na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku.

Krzysztof Rekowski

Scenografię do spektaklu przygotowuje Maciej Chojnacki, autor scenografii m.in. do Zwyczajnych szaleństw Petra Zelenki w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego, Przed odejściem w stan spoczynku Thomasa Bernharda w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, Pamiętnika z dekady bezdomności Anny Łojewskiego w reżyserii Romualda Wiczy Pokojskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Językami mówić będą Andrew Bovella w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej w Teatrze Powszechnym w Warszawie, Zszywania Anthony’ego Neilsona w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiego w Teatrze im. Jaracza w Łodzi.

W spektaklu występują: Justyna Bartoszewicz, Magdalena Boć, Monika Chomicka-Szymaniak, Marta Jankowska, Joanna Kreft – Baka, Jerzy Gorzko, Piotr Jankowski, Piotr Łukawski, Cezary Rybiński, Dariusz Szymaniak.

Krzysztof Rekowski o spektaklu: Szef wszystkich szefów to opowieść o mechanizmach manipulacji w firmie, o ludziach, którzy oddali się bez reszty życiu zawodowemu i o tych rejonach ich osobowości, które powodują, że poddają się manipulacji, może wręcz jej pragną, wreszcie o potrzebie posiadania szefa. Bo być może pełnej odpowiedzialności i pełnej wolności nie jesteśmy w stanie udźwignąć i nawet szef potrzebuje szefa, choćby fikcyjnego. Ale także jest w tej historii pytanie o granice manipulacji. Czy właśnie wtedy, kiedy wydaje nam się, że potrafimy wykreować rzeczywistość według swojego planu, ta rzeczywistość nie wymyka nam się spod kontroli i być może sami ulegamy manipulacji innych, a może jest ktoś, kto ma nad nami władzę – reżyser spektaklu, albo Reżyser Świata?

Lars von Trier – Duński reżyser filmowy, współtwórca manifestu Dogma 95, zaliczany do grona najwybitniejszych reżyserów na świecie. Wyreżyserował m.in. Europę, Królestwo, Przełamując fale, Idiotów, Tańcząc w ciemnościach, Dogville i Szefa wszystkich szefów. Dwukrotnie otrzymał prestiżową europejską nagrodę Feliksa.

Dodaj komentarz