• 2009-02-28

XV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi

Jubileuszowa XV edycja festiwalu potrwa od 26 lutego do 22 marca 2009 roku. Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu jest estetyka współczesnego teatru. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, jest jednym z najważniejszych wydarzeń teatralnych w Polsce. Jego założeniem jest dyskusja o kondycji współczesnego teatru. Nazwa festiwalu podkreśla różnorodność repertuaru, którego spektrum sytuuje się od form klasycznych po najnowsze eksperymenty sceniczne. Głównym celem Festiwalu jest przybliżenie publiczności najnowszych propozycji polskiego teatru. Niezależnie od formy, spektakle festiwalowe dotykają najważniejszych kwestii trwale wpisanych w obszar zainteresowań teatru. Mówią o kondycji człowieka we współczesnym świecie, nierzadko odwołują się do aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych, stanowią także autotematyczną refleksję o granicach i możliwościach sztuki per se.

Przedstawieniom towarzyszą spotkania publiczności z twórcami spektakli. Festiwal wychodzi także poza mury teatru, angażując inne łódzkie instytucje kulturalne. Przedstawieniom teatralnym towarzyszą spotkania literackie, retrospektywy filmowe, wystawy. Ostatnie edycje poświęcone były sylwetkom wybitnych twórców: Petra Zelenki, Krystiana Lupy, Krystyny Jandy i Danuty Szaflarskiej. W trakcie Festiwalu publiczność w plebiscycie wybiera najlepszy spektakl, najlepszego aktora i aktorkę.

Na deskach Teatru Powszechnego zaprezentowany zostanie m.in. spektakl Sprawa Dantona Stanisławy Przybyszewskiej z Teatru Polskiego we Wrocławiu w reżyserii Jana Klaty. Kolejnym wydarzeniem festiwalu będą Anioły w Ameryce Tony’ego Kushnera w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego z TR Warszawa. W rolach głównych będzie można zobaczyć Andrzeja Chyrę, Maję Ostaszewską, Macieja Stuhra, Magdalenę Cielecką, Jacka Poniedziałka i Stanisławę Celińską. Premiera tego spektaklu była jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych ostatnich lat. Zarówno Jan Klata jak i Krzysztof Warlikowski zostali za swoje spektakle uhonorowani jedną z najważniejszych nagród teatralnych – przyznawaną przez miesięcznik Teatr nagrodą im. Konrada Swinarskiego.

Wydarzenia towarzyszące XV Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych:

26 lutego – otwarcie wystawy Twarze Festiwalu. Wystawa fotografii dokumentująca piętnastolecie Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi umieszczona na planszach przed Urzędem Miasta Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej 104.

26 lutego- otwarcie wystawy dotyczącej twórczości teatralnej Edwarda Kłosińskiego. Wystawa prezentuje sylwetkę i pracę teatralną Edwarda Kłosińskiego – reżysera świateł wielu wybitnych spektakli. Na wystawę składają się fotosy ze spektakli m.in. Teatru Narodowego w Warszawie, Teatru Nowego w Poznaniu, Teatru Powszechnego w Warszawie, Teatru Powszechnego w Łodzi i Teatru Polonia w Warszawie. Teatr Powszechny w Łodzi miał przyjemność współpracować z Edwardem Kłosińskim, który przygotował światła do spektaklu Lekcja stepowania w reżyserii Krystyny Jandy. Wystawa, ukazując rolę reżyserii światła we współczesnym teatrze, wpisuje się w tematykę tegorocznej edycji festiwalu – Estetyka współczesnego teatru. Rozważaniom na ten temat poświęcony będzie panel dyskusyjny towarzyszący festiwalowi, którego jednym z tematów będzie rola światła w kształtowaniu scenicznego obrazu. Wystawa prezentowana będzie w trakcie Festiwalu we foyer Teatru Powszechnego.

2 marca od godz. 12.00 – panel dyskusyjny pt. Estetyka współczesnego teatru z udziałem teoretyków, praktyków i krytyków teatralnych prowadzony przez dr Dominikę Łarionow. Panel odbędzie się w foyer Teatru Powszechnego.

14-15 marca – przegląd filmów Edwarda Kłosińskiego zorganizowany przez prof. Marię Kornatowską w Muzeum Kinematografii w Łodzi.

16 marca godz. 16.00 – odsłonięcie gwiazdy Edwarda Kłosińskiego w łódzkiej Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej.

16 marca godz. 17.00 – spotkanie poświęcone twórczości filmowej Edwarda Kłosińskiego prowadzone przez Marię Kornatowską z udziałem reżyserów światła, operatorów i reżyserów. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Kinematografii w Łodzi.

19 marca – spotkanie z A. Şerbanem reżyserem spektaklu Spowiedź w Tanacu Teatru Odeon z Bukaresztu Andrei Şerban (ur. 1943) – jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie reżyserów rumuńskich. Przełomową datą w jego karierze jest tok 1977 – wówczas w Lincoln Center for the Performing Arts zrealizował Wiśniowy Sad A. Czechowa z Meryl Streep w jednej z głównych ról. Od tego czasu współpracuje z najważniejszymi scenami światowymi (m.in. z Comédie-Française). Ceniony jest za swoje realizacje operowe (Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Convent Garden w Londynie, Opera Paryska. Regularnie współpracuje ze scenami rumuńskimi, na początku lat dziewięćdziesiątych był dyrektorem Teatru Narodowego w Bukareszcie.

Dodaj komentarz