• 2009-02-27

Pożądanie w cieniu wiązów – Teatru Pieśń Kozła

W dniach 3 – 7 marca 2009 roku o godzinie 19.00 w Teatrze Pieśni Kozła we Wrocławiu będzie można zobaczyć premierowe pokazy spektaklu Pożądanie w cieniu wiązów w/g sztuki Eugene O’Neilla. Jest to pierwszy spektakl dramatyczny Teatru Pieśń Kozła w całości skoncentrowany nie na muzyczności czy ruchu, lecz na słowie. Porusza tematykę rodziny, jej tajemnic, nadużyć, bólu, cienia i tabu. To sztuka o uniwersalnym charakterze, ponieważ jej kluczowe aspekty dotyczą nas wszystkich. Kolebka biologicznego życia jest miejscem, w którym rodzi się wszelkie zło i wynaturzenia. Mroczne sekrety tkwią w każdej rodzinie. Staje się ona siedliskiem największego ludzkiego cierpienia, zamiast przyczyniać się do rozwoju jednostki.

"Pożądanie w cieniu wiązów", Teatr Pieśń Kozła

Pożądanie w cieniu wiązów w reżyserii Grzegorza Brala to spektakl wielowarstwowy – kolejny teatralny palimpsest. Pozornie prosta historia i świetnie skonstruowane postaci stają się pretekstem do zadawania istotnych pytań. Na ile konstrukcja literacka jest gorsetem dla aktora? Czy emocje odgrywane na scenie nie stają się w pewnym momencie czymś oczywistym i naturalnym? Postaci dramatu tworzą więzi tragiczne, aktorzy wcielający się w swoje role próbują natomiast nawiązać kontakt z widzem. Wyobraźnia podpowiada im, gdzie się w danej chwili znajdują, w jaki sposób przekazać uczucia odgrywanych postaci. Dzięki minimalistycznej scenografii i prostym kostiumom dramat rozwija się tak naprawdę w wyobraźni aktora i widza.

Grzegorz Bral zaprosił do współpracy trójkę aktorów z całkowicie różnym doświadczeniem scenicznym. Bogdan Koca to legendarny aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu, po wieloletnim pobycie w Australii, gdzie prowadził własny teatr. Anna Kerth jest młodą aktorką, obecnie występującą w filmach i na scenie w Wielkiej Brytanii. Dawid Żakowski przez dziesięć lat był czołowym aktorem Studium Teatralnego w Warszawie. Nowy spektakl wciąż zakorzeniony jest w nurcie teatru alternatywnego, jednocześnie otwiera zupełnie inny obszar poszukiwań.

Studio dramatyczne to nowy projekt Teatru Pieśń Kozła. Zakłada 2-3 premiery spektakli dramatycznych w ciągu roku. W trakcie naborów i castingów wybierani będą aktorzy do konkretnych ról. Obecnie trwa przygotowywanie repertuaru na najbliższy rok. Pierwszym spektaklem zrealizowanym w ramach Studia dramatycznego jest Pożądanie w cieniu wiązów według sztuki Eugene O’Neilla. Kolejną premierą będzie Dom lalki Henryka Ibsena. Przybliżony termin premiery to przełom października i listopada 2009.

Teatr Pieśń Kozła
ul. Purkyniego 1
50-155 Wroclaw

Dodaj komentarz