• 2009-02-27

Gaz premiera w Teatrze na Plaży

27, 28 lutego oraz 1 marca 2009 roku o godzinie 19.00 w Teatrze na Plaży w Sopocie będzie można zobaczyć przedstawienie Gaz według pomysłu i scenariusza Szymona Wróblewskiego. 23 października 2002 roku, 39 osobowa grupa czeczeńskich terrorystów zaatakowała moskiewski teatr na Dubrowce, w którym trwał musical Nord Ost.

fot. Grzegorz Ssawicki, "Gaz"
fot. Grzegorz Sawicki, “Gaz”

Terroryści żądali zakończenia działań wojennych w Czeczenii oraz wycofania wojsk. Oblężenie budynku, w którym znajdowało się ponad 900 osób trwało 5 dni i zakończyło się szturmem rosyjskich służb. Szturm poprzedziło użycie gazu paraliżującego. W wyniku użycia gazu, oraz brutalnego sposobu przeprowadzenia akcji ratunkowej zginęło 300 osób (według oficjalnych komunikatów – 150). Wszyscy członkowie grupy terrorystycznej, z których część nie przekroczyła 20 roku życia, zginęli w wyniku użycia gazu lub zostali rozstrzelani.

fot. Grzegorz Sawicki, "Gaz"
fot. Grzegorz Sawicki, “Gaz”

Pod wpływem tych wydarzeń, Szymon Wróblewski napisał scenariusz do Gazu, jednocześnie uniwersalizując problem poprzez oderwanie akcji od współczesności. W scenariuszu Wróblewskiego, czeczeńscy terroryści to Spartanie, a imperium, którego sile się sprzeciwiają to nie Rosja tylko Rzym. Dzięki temu wypowiadane przez bohaterów kwestie nabierają ogólnej ważności i staja się refleksją o sytuacji ludzkiego świata.

Spektakl w reżyserii Ewy Ignaczak i Daniela Jacewicza przez swoją konstrukcję, sprawia, że widz staje się jednocześnie uczestnikiem sytuacji scenicznej, co nadaje mocy słowom i gestom aktorów. Widz nie jest bowiem chroniony przed wrażeniami przez magiczną czwarta ścianę, przez co odbiera tekst i akcję ze zwielokrotnioną siłą. Historie opowiadane przez bohaterów, to urywki opowieści o życiu zakładników, którzy w momencie zagrożenia dostrzegają swoje błędy, ludzką słabość i zastanawiają się jak należałoby żyć.

fot. Grzegorz Sawicki, "Gaz"
fot. Grzegorz Sawicki, “Gaz”

Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak i Daniel Jacewicz
Obsada: Ida Bocian, Aleksandra Nykowska, Dorota Ziemińska, Szymon Lechwar, Maciej Ratajczyk, Marcin Styborski
Teatr Brama i Teatr Off de BICZ
Premiera: 27, 28 luty i 1 marca 2009, godz. 19.00
Teatr na Plaży, Al. Mamuszki 2, Sopot

Dodaj komentarz