• 2009-02-26

Portret Doriana Graya w Teatrze Rozmaitości

3 marca o godzinie 19.00 w Teatrze Rozmaitości w Warszawie odbędzie się premiera Portret Doriana Graya Oscara Wilde’a w przekładzie Marii Feldmanowej. Dorian Gray, młodzieniec o hipnotyzującej urodzie, pozuje do nowego portretu malarza Bazylego Hallwarda. To zwykłe wydarzenie otwiera historię, która pozwala wniknąć w świat grupy młodych wielbicieli sztuki i pięknego życia, wyznawców nowego hedonizmu.
Precyzyjne ostrze satyry Oscara Wilde’a służy Michałowi Borczuchowi do poszukiwania odpowiedzi na pytanie: czy w drodze do absolutnego piękna można porzucić kategorie moralne i dotrzeć do wiecznego szczęścia?

Młodzieńcze ideały Doriana przewartościowują się pod wpływem obcowania z osobowościami, które najbardziej w życiu cenią piękno i wykwintne menu. Jak mówi jeden z bohaterów, Harry Wotton: Celem życia jest rozwój własnej indywidualności. Dać wyraz własnej swojej naturze – oto nasze zadanie na ziemi. W naszych czasach człowiek odczuwa obawę przed sobą samym. Zapomniano o najwyższym obowiązku, o obowiązku względem siebie. Oczywiście ludzie są dobroczynni. Karmią głodnych, odziewają żebraków. Ale własne ich dusze marzną i cierpią głód. Ludzkość straciła odwagę. Może nie miała jej nigdy.

Jednak sukcesywne podążanie w stronę piękna zmienia się w pogoń za niemożliwym, a starzejące się ciało w pułapkę dla pięknie żyjących poszukiwaczy wrażeń. Wiecznie młody i doskonały Dorian to spełnienie ideałów ponowoczesności. Zrealizowana utopia staje się okazją do krytycznego spojrzenia na nasze marzenia i otwarcia się na ukryte pod ich powierzchnią lęki.

reżyseria Michał Borczuch
adaptacja Michał Borczuch, Szymon Wróblewski
scenografia i kostiumy Anna Maria Karczmarska
muzyka Daniel Pigoński
dramaturg Szymon Wróblewski

obsada Roma Gąsiorowska, Katarzyna Warnke, Lech Łotocki, Sebastian Pawlak, Piotr Polak, Tomasz Tyndyk

premiera 3 marca, g. 19.00
spektakle przedpremierowe: 24-25 lutego, g. 19.00
kolejne spektakle: 4-5 marca, g. 19.00

Dodaj komentarz