• 2009-02-26

Maska w kulturze meksykańskiej

5 marca 2009 roku o godzinie 17.00 w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędzie się wykład poświęcony roli masek w kulturze meksykańskiej oraz tańcom i spektaklom, z którymi są ściśle związane. Spotkanie poprowadzi Debora Marta Turok-Wallace, światowej sławy specjalistka w dziedzinie badań rękodzieła w Meksyku.

Maska - Twarz z wężami podobna do używanych przez Indian Mayo z Sonora i Sinaloa - Meksyk, własność prywatna.

Maska - Twarz z wężami podobna do używanych przez Indian Mayo z Sonora i Sinaloa - Meksyk, własność prywatna.

Wykład zatytułowany Maska w kulturze meksykańskiej jest już trzecim spotkaniem przygotowanym w ramach wystawy Maska. Magia – Sztuka -Metamorfoza, prezentowanej w Muzeum Śląskim od grudnia ubiegłego roku.

W ramach wykładu przypomniana zostanie rola maski w epoce prekolumbijskiej oraz jej znaczenie w rytuałach pogrzebowych i żałobnych. Od czasu konkwisty, maski oraz różne postacie funkcjonują jako narzędzia ewangelizacji, za pomocą których przekazuje się wartości katolickie i historie przedstawiane z perspektywy zwycięzców.

Debora Marta Turok-Wallace odniesie się również do tańców charakterystycznych dla okresu konkwisty oraz do zwyczaju pastorałek. Przybliży dawne rytuały ściśle związane z indiańską tradycją i wizją świata, w których to partycypują tak ludzie jak i zwierzęta. Posłuchamy również o samym tworzeniu masek i zawodzie mascarero, a także o materiałach, jakich używa się do ich wytwórstwa i zdobienia.

Spotkanie rozpocznie się zwiedzeniem wystawy.

Muzeum Śląskie,
al. Wojciecha Korfantego 3, Katowice

Dodaj komentarz