Zmarł Franciszek Starowieyski

23 lutego 2009 w Warszawie w wieku 79 lat zmarł Franciszek Andrzej Bobola Biberstein-Starowieyski pseud. Jan Byk – polski grafik, malarz i scenograf; jeden z największych kolekcjonerów dzieł sztuki w Polsce. Franciszek Starowieyski pochodził z rodziny szlacheckiej, pieczętującej się herbem Biberstein. W latach 1949-1952 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u Wojciecha Weissa i Adama Marczyńskiego a następnie w ASP w Warszawie u Michała Byliny, gdzie uzyskał dyplom w 1955.

Popularność zyskał w latach 60. serią plakatów teatralnych i filmowych. Zajmował się malarstwem, plakatem, grafika użytkową, scenografią teatralną i telewizyjną. Był twórcą tzw. teatru rysowania. Jego malarstwo cechowała fascynacja ciałem kobiecym o rubensowskich kształtach, zmysłowością oraz refleksja nad przemijaniem i śmiercią. Wielokrotnie wystawiał w galeriach i muzeach w Polsce oraz Austrii, Belgii, Francji, Holandii, w Kanadzie, Szwajcarii, USA, we Włoszech i in. Był laureatem wielu nagród, m.in.: Grand Prix na Biennale Sztuki Współczesnej w Saô Paulo (1973), Grand Prix za plakat filmowy na festiwalu w Cannes (1974), Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu w Paryżu (1975), Annual Key Award gazety Hollywood Reporter (1975-1976), nagrody na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie i na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago (1979-1982).

W swoich teatrach rysowania łączył obydwie sztuki w jeden, spektakl sztuk wszelakich, zjawisko medialne, w których taką samą wartością artystyczną jest sam akt tworzenia, jego elementy widowiskowe i – dzięki erudycji autora – literackie, jak i samo dzieło w tradycyjnym słowa tego znaczeniu. W obrazach Starowieyskiego świat realny łączył się z tworami jego wręcz niepohamowanej wyobraźni, a jego twórczość ostentacyjnie nawiązywała do starych XVII-wiecznych mistrzów i przesycona była groteską oraz humorem. Obraz Porwanie Europy jest wystawiony w polskim przedstawicielstwie w Unii Europejskiej w Brukseli.

W 1994 roku otrzymał Nagrodę Złotej Maski za scenografię do komediodramatu Ubu Król Krzysztofa Pendereckiego w Teatrze Wielkim w Łodzi, a w 2004 Nagrodę Ministra Kultury w dziedzinie sztuk plastycznych.

Dodaj komentarz